Tarihçe

NASIL BAŞLADI ?

1999 yılında  Direnç Sakarya ve Umut Erhan tarafından medikal içerik geliştirme amacı ile kurulan TIPCHI creativity group, birçok başarılı grafik-web sitesi projelerine imza attıktan sonra mobil teknolojilere merak sarmıştır.

2000 yılında Timtel A.Ş. bünyesine dahil olan ikili, Metin Şener ve Alper Özdemir ile birlikte bu yıldan itibaren PalmOS tabanlı cep bilgisayarları için mobil yazılımlar geliştirmeye başlamış aynı yıl Türkçe Mobil Medikal içerik oluşturulması için Palmedikal.com portalını açmıştır.

Mobil teknolojiler konusunda bilgiye ihtiyacın giderek artması sonucunda 2001 yılında kurulan Mobildunya.com sitesi dönemin PalmOS işletim sistemi ile çalışan cep bilgisayarlarını donanım ve yazılım olarak incelemeye başlamış ve şirket sadece bu konulara özelleşip, şirketleşerek Mobildünya A.Ş. adını 2002′de almıştır.

Web portalı ilk aşamada php nuke alt yapısında kurularak birçok teknoloji ürünü incelemesine ve habere yer vermiş,sonrasında kendine özel bir web yazılımı ile dönemin en başarılı teknoloji sitelerinden biri olmuştur ve PalmOS tabanlı geliştirilen yazılımlarla tüm dünyadan kullanıcılara ulaşmıştır.

Mobildünya A.Ş’nin 2007 yılında faaliyetlere son vermesine kadar bu ürünlerin satışını ve teknik desteğini gerçekleştirmek üzere online alışveriş sitesi hizmeti için Mobilalışveriş.com sitesi geliştirilmiş ve Türkiye’nin her yanından birçok kişiye ürün ve hizmet satışı gerçekleştirmiştir.

YENİDEN…

2009 yılında Mobildünya’nın ilk yazarlarından olan Burak Sepici’nin katkıları ile yayınına tekrar ama bu sefer şirketleşmeden amatör amaçlarla yeniden yayına başlayan sitemiz  2011′in son aylarında yine eski ekibin  bir araya gelmesi ile mobildunya.com adresi altında güncel haber ve incelemeleri ile yayınına tekrar başlamıştır. Şu anda hiçbir şirketle organik bağı olmayan ekibin en büyük hedefi tekrar mobil teknolojiler alanında söz sahibi bir internet portalı olma yolunda ilerlemektir. Sitemizin eski görüntülerini ve içeriğini facebook sayfamızdan görebilirsiniz.

Tüm bu gelişim süresinde ekibin içinde olan ve geliştiren Kayhan Belek, Dağhan Ekmekçioğlu, Aykut Ünsal’ı da unutmamak gereklidir. Gönülden bağlı olup yazılarıyla destek veren Deniz Oktar, o zamanlar lise öğrencisi olan Cemre Güngör, Şimdi farklı alanlarda faaliyet gösterseler de onlarda birer mobildünya’lıdır…

ÇAĞRI 

2017 yılına geldiğimizde siteye  ilk yıllarındaki şamatayı ve çoşkuyu yeniden kazandırabilmek mümkün…

Siteyi büyütecek ve geliştirecek proje ortakları ve fikirler aranıyor… Sen de var mısın ?

Umut Erhan – Metin Şener ( Ocak 2017 )