Nokia 808 PureView’ın Kamerasını Juha Alakarku Anlatıyor Pazartesi 27 Şubat, 2012

nokia-808

Nokia 808 PureView’ın kamerasının hayata geçirilişinde önemli rol oynayan Juha Alakarku 41 megapiksellik sensörü ve telefonun kamera özelliklerini anlatıyor…breakthru

breakthru

1979 yılında Ankara'da doğdu. Mühendislik ve İşletme Master öğrenimini sürdürürken brainstormer tarafından Mobildunya.com'da teknoloji yazarlığına sürüklendi! O dönemde "Yazılarını geciktiren yazar" olarak nam salsa da Mobildunya.com'un uzun bir aradan sonra tekrar yayına girmesinde önemli rol oynadı...

More Posts


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


41 Megapiksel Kere Maşallah: Nokia 808 PureView ve Lumia 610
41 Megapiksel Kere Maşallah: Nokia 808 PureView ve Lumia 610
Cep Telefonu, Fotoğraf Makineleri

3 Yorum

 • Umut Erhan diyor ki:

  Konuşmayı dinleyince normalde 5 megapiksellik cihazın her pikseli 8 ayrı pikselle gösterdiğini söyledi. Gerçek 41 mp değil o zaman ? ” Also it is a good smartphone” :) ironik.. aslında kamera yaptık içine telefonda sıkıştırdık gibi olmuş.

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Aslında 4:3 fotoğraflarda 38, 16:9 fotoğraflarda 34 megapiksel fotoğraf çekiyor. Bir de fazla örneklemenin faydaları konusunda ben ikna oldum. En basidinden fazla örnekleme ile 4:2:2 örnekleme yerine her pikselin RGB olması sağlanıyormuş daha düşük çözünürlükte (ör. 8mp) fotoğraflar kaydederken.

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Yok sensör gerçekten 41 megapiksel, yukarıda da söylediğim gibi 4:3 fotolarda efektif olarak 38, 16:9 fotolarda 34mp kullanabiliyorsun. Alet 38mp fotoğrafı çektiğinde, sen istersen, eğer zoom ettiysen vs 5mp olarak kaydedebiliyorsun fotoğrafı, istersen sonra fikir değiştirip fotoğrafın başka bir yerine kaydırabiliyorsun 5mp’lik alanı, istersen full 38mp’lik fotoğraf ile oynayabiliyorsun.

  Optik zoom yerine, zoom lens sebebiyle oluşabilecek bozulmalardan arınmış, ve hiçbir bozulmaya sebep olmayan dijital zoom yaratmışlar. Zoom yaptığında büyük sensörün ufak bir alanına konsantre oluyorsun bir anlamda.

  Fırsatını bulursan http://europe.nokia.com/pureview adresinden “Download the whitepaper” linkine tıklayarak teknolojinin detaylarını okuyabilirsin. Ben çok başarılı buldum gerçekten.


Geri İzlemeler ve Geri Bildirimler

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş