MIT dünyayı birbirine bağlayan Mobil Ağ’dan ne gibi bir fayda sağlayabilecek? Pazartesi 20 Şubat, 2012

MIT-Cellphone-Map

Şu anda hareketlerinizi kayıt altında tutabilen bir telefon taşıyorsunuz. Kendinize ait bu veri başkalarına ait aynı veriyle bir araya gelse, insanlığın küresel olarak nasıl faaliyette bulunduğuna dair bir öngörüde bulunabilir miydik? Herhangi başka bir elektronik cihazdan farklı olarak (dizüstü, tablet veya masaüstü bilgisayar) cep telefonları dünyanın her yerinde her an her yerde olan cihazlar haline geldiler. […]Şu anda hareketlerinizi kayıt altında tutabilen bir telefon taşıyorsunuz. Kendinize ait bu veri başkalarına ait aynı veriyle bir araya gelse, insanlığın küresel olarak nasıl faaliyette bulunduğuna dair bir öngörüde bulunabilir miydik?
Herhangi başka bir elektronik cihazdan farklı olarak (dizüstü, tablet veya masaüstü bilgisayar) cep telefonları dünyanın her yerinde her an her yerde olan cihazlar haline geldiler. Çoğu gelişmiş ülkede, insanların ortalama %98’i cep telefonu taşıyorlar. Elbetteki cep telefonu kullanımı beraberinde ağ bilgisini (network data) de getiriyor. Bugüne kadar bu bilgi hiç derinlemesine analiz edilmedi.
Şimdi dünyanın en büyük mobil telekomünikasyon cihazları sağlayıcısı olan Ericsson, bu konudaki veritabanını MIT SENSEable City Lab’in hizmetine sunuyor. Bu sayede MIT (Massachusetts Institute of Technology), Profesör Carlo Ratti’nin deyimiyle “insanlığın imzasını”, yani küresel telekomünikasyon ağının görünümüne sahip olmak için harekete geçecek.
Yukarıdaki resimde SENSEable City Lab’in ABD’deki cep telefonu ağ verisinin (network data) bir görünümü mevcut. SENSEable City Lab birleşen dünyanın görünümünü ortaya çıkarma konusundaki yeteneğiyle öne çıkıyor. Son projelerinden birinde anonim sağlık kayıtlarını masaya yatırarak uzay, coğrafya ve sağlık arasındaki ilişkileri inceledi.
Bir diğer projesinde de ABD dahilindeki cep telefonu konuşmalarının oluşturduğu şekilleri incelemişti. Elbetteki benzer bir çalışmayı dünya ölçeğinde yapmak daha büyük bir iş. Prof Ratti, buradaki veriyi görsel hale getirmek için farklı metotlar denediklerini ve buna değeceğini söylüyor. Geçmiş birkaç yıldır pek çok kişi insanların hareketliliğini ve sosyal ağların nasıl işlediğine dair bilgi arıyor. İlk defa MIT bu kadar geniş ölçekteki bir çalışmayı pek çok ülke arasında yapıyor.
Ratti, Ericsson tarafından sağlanan anonim verinin her çeşit motifi yaratabileceğini beklediklerini söylüyor. Sosyologlar, uzun süreden beri bir ülkenin, şehrin veya kasabanın sosyoekonomik gelişmesinin iletişim yapısıyla direk bağlantılı olduğunu öngörüyordu (örneğin gelişmiş bir ülkede bilgi akışı daha açık olacaktır). İlk defa bu ölçülebilir hale gelecek.
İnsanların nasıl seyahat ettikleri, buna bağlı olarak da enerji tüketiminin, obezitenin ve buna benzeri çoğu olgunun nasıl değiştiği gözlemlenebilecek.
Bir başka örnekse şöyle verilebilir: Şehirsel yapının insan hareketliliğini nasıl etkilediği de açıkça görülebilecektir. Çünkü bu verilerin oluşturduğu motifler cep telefonları ağları tarafından izlenebiliyor.
Ericsson da bu bilginin bilimsel bir şekilde incelenecek olmasından dolayı mutlu. Ericsson İletişim Direktörü Dwight Witherspoon’a göre Ericsson’un işi dünyada olan biteni en iyi şekilde destekleyecek ağ kurmak. Bu sayede müşterilerine daha iyi ağ hizmeti vermek üzere Ericsson’un elinde kuvvetli bir bilgi kaynağı olacak.
*
daghan

daghan

Bir süredir mobil alana ilgim var. Brainstormer ve Breakthru ile mobildunya.com’da yazmaktan sevinçliyim. Bu alanın yakın ve orta geleceğin sarsıcı önemde bir belirleyicisi olacağını, yeni iş modelleri doğuracağını, eskilerin bir kısmını da tarihin sayfalarına gömeceğini söyleyebilirim. İyisi mi, siz de alakalı olun ve bizi takip edin derim;)

More PostsFacebook


Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş