iPad kahve çekirdeği tarımı alanında da kullanılıyor! Pazartesi 13 Şubat, 2012

cbean

Son dönemin gözde teknolojik cihazı iPad, bu sefer pek beklenmedik bir alanda kendisini gösteriyor: Tarımsal alanda! Bu kez ürün üreten çiftçilerle gelişmiş dünyadaki alıcıların arasında bir bağ kuruyor. Tablet bilgisayarlar isimleri ilk kullanılmaya başlandığı 2 yıldan biraz uzunca bir süredir çoğu teknolojik sahada kendilerini gösteriyorlar, sınıflara ve hastanelere de girdiler. Türkiye’de de gündemdeki yerini koruyan “Fatih Projesi” ile bu cihazlar […]Son dönemin gözde teknolojik cihazı iPad, bu sefer pek beklenmedik bir alanda kendisini gösteriyor: Tarımsal alanda! Bu kez ürün üreten çiftçilerle gelişmiş dünyadaki alıcıların arasında bir bağ kuruyor.
Tablet bilgisayarlar isimleri ilk kullanılmaya başlandığı 2 yıldan biraz uzunca bir süredir çoğu teknolojik sahada kendilerini gösteriyorlar, sınıflara ve hastanelere de girdiler. Türkiye’de de gündemdeki yerini koruyan Fatih Projesi ile bu cihazlar çok geniş bir kamuoyunda duyuldu.
iPad de tablet bilgisayarlar içerisinde çok kuvvetli bir yere sahip. Lüks olduğu kadar güçlü ve çok alana adapte edilebilecek bir cihaz. iPad yüksek fiyatı sebebiyle high-tech sahadan çok uzaklaşamayacakmış gibi duruyordu. Ancak, Amerika’nın yeni gelişen teknolojilerini kullanma konusunda öncü medya şirketi “Exprima Media” ve kahve ithalatçısı “Sustainable Harvest”, iPad’i kahve kooperatifleri ve Doğu Afrika, Mexico ve Güney Amerika’daki çiftçileri bir araya getirecek bir uygulama ile resmen tarım alanına aldılar.
Son iki yıldır, bu iki firma “İlişki Bilgisi İzleme Sistemi - Relationship Information Tracking System(RITS)” hakkında, gelişmekte olan ülkelerdeki kahve üreticisi çiftçiler için verimlilik ve izlenebilirlik çalışmaları yapıyorlardı. Şimdi artık içine uygulaması yüklenmiş iPad’leri direk çiftçilere satmıyorlar, onun yerine bu ülkelerde faaliyet gösteren kahve kooperatifleri ile birlikte çalışıyorlar. Kahve kooperatifleri de ya iPad’leri kendileri çiftçilere ulaştırıyor ya da bunun için 3. kişilerle anlaşıyorlar.
Geçtiğimiz yıl içinde pilot çalışmaları yapılan projede çiftçilere ulaştırılan iPad’ler birçok dilde kahve çekirdeği yetiştirmenin ana hatlarını ve çok sayıda püf noktasını anlatan videoları içeriyorlar. “Sustainable Harvest” firmasının Teknoloji Direktörü Debra Rosenthal’in ifadesine göre, bu insanlar teknolojik açıdan sınırlı oldukları için Youtube erişimleri mevcut değil. Bu sebeple bu cihazların içinde bütün videoların bulunması bu yetersizliğin getirdiği sıkıntıları ortadan kaldırıyor.
Sadece 2011 yılında ulaşılan 7 tane Tanzanya’lı çiftçi bu uygulamayı kendi yerli çiftçilerini eğitmek üzere kullanmışlar. Proje şu anda bir ayda 106 çiftçiye ulaşır duruma gelmiş.
Üreticiler, ürettikleri miktarı, ne şekilde işlendiğini, aldıkları ödemeleri ve ürünün nerede sonlandığına dair bilgileri bu uygulamaya giriyorlar. Paketleme işlemlerinde de uygulamadan aldıkları QR kod basılı etiketleri kullanıyorlar.
Bu sayede Sustainable Harvest, uygulama sayesinde kahve paketlerini müşterilerine QR kod basılı etiketiyle birlikte ulaştırıyor. Ürünü alan kalite kontrol yöneticisi de bu kodu okutarak kahvenin nasıl işlemden geçirildiğini, kahvenin “rating”ini ve alakalı daha pek çok bilgiyi bu kod üzerinden öğrenebiliyor. Bu sayede uygulamanın tedarik zinciri (supply chain) alanında bir kademe daha ilerleyerek muazzam bir kolaylık, şeffaflık ve güvenilirlik getirdiğini söyleyebiliriz.
Ayrıca uygulamanın önemli bir getirisi de şu: Cihazı kullanan üreticiler internet bağlantısı olan herhangi bir yere geldiklerinde içindeki bilgi otomatikman uygulamanın sunucularıyla senkronize oluyor. Bu sayede hem bürokrasi çok hızlanıyor, hem de devlet bu konudaki kayıtlarını etkili bir şekilde tutabiliyor.
Peki, neden daha düşük fiyatlı bir tablet değil de iPad? Çünkü iPad’in kullanımı çok kolay. Onu ilk defa kullanan biri 10 dakikada fonksiyonlarının büyük kısmını çözüyor ve cihaz neredeyse hiç hata vermiyor. Ayrıca gençler tarafından çok merak edilen bir cihaz ve tarımla ilgilenen genç nesilin projeye daha rahat çekilebilmesi amacı da var. Bu amaca da şu ana kadar ulaşmış görülüyor.
************
daghan

daghan

Bir süredir mobil alana ilgim var. Brainstormer ve Breakthru ile mobildunya.com’da yazmaktan sevinçliyim. Bu alanın yakın ve orta geleceğin sarsıcı önemde bir belirleyicisi olacağını, yeni iş modelleri doğuracağını, eskilerin bir kısmını da tarihin sayfalarına gömeceğini söyleyebilirim. İyisi mi, siz de alakalı olun ve bizi takip edin derim;)

More PostsFacebook


Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş