Fitbit, “Fitbit Tracker” ve “Aria” ile Fitness Dünyasına Yeni Bir Soluk Getiriyor! Pazar 05 Şubat, 2012

fitbit

Uzun yıllardan beridir fazla kilolarımdan şikayetçiydim. Boyum 1.81 olmasına rağmen tartının 100 kiloyu gösterdiği zamanlar oldu hayatımda. Ancak son 4 senedir hayatıma hem yiyecekler konusunda hem de sportif aktiviteler konusunda bir çekidüzen, plan ve program getirmeyi başardım. Bugün 82 kiloyum, sporumu aksatmıyorum, uzun mesafeleri koşabiliyorum, çoğu esneme hareketini rahatlıkla yapabiliyorum ve bütün kas gruplarım sedanter […]Uzun yıllardan beridir fazla kilolarımdan şikayetçiydim. Boyum 1.81 olmasına rağmen tartının 100 kiloyu gösterdiği zamanlar oldu hayatımda. Ancak son 4 senedir hayatıma hem yiyecekler konusunda hem de sportif aktiviteler konusunda bir çekidüzen, plan ve program getirmeyi başardım. Bugün 82 kiloyum, sporumu aksatmıyorum, uzun mesafeleri koşabiliyorum, çoğu esneme hareketini rahatlıkla yapabiliyorum ve bütün kas gruplarım sedanter bir insanınkine göre belirgin bir şekilde daha kuvvetli ve biçimli bir hale geldi, sürece de devam ediyorum. Bu hale tamamen kendi çabam ve emeğim ile geldim. Yeri geldi kalori saydım, yeri geldi kilomu, aktivitelerimi ve yediklerimi günlük olarak not ettim. Bunlar zaman alan ve verimi de yüksek olmayan metotlardı. Ancak, böyle bir hedefi olan ben, her kalorinin hesabını yapmak zorundaydım. Üstelik de bu hesabı vücudum için gerekli olan her şeyi minimum miktarda da olsa almak kaydıyla. Yani kilo vereceğim diye sağlığımdan olmamam gerekiyordu.

Teknoloji o kadar hızlı gelişiyor ki; Fitbit’in bu ürününü görünce aslında benim en başından beri ihtiyacım olan şeyin bu olduğunu gördüm. Çünkü kilomu, egzersizimi, aldığım kaloriyi çok daha az bir emek harcayarak, üstelik de çok daha detaylı ve profesyonel bir şekilde raporlayan, hatta Premium versiyonunda bana kılavuzluk yapabilecek bir sistem geliştirmiş Fitbit.

TechCrunch’ın düzenlediği girişimcilik yarışmasında da ilk 50 firma arasına girerek finale kalmayı başaran “Fitness Teknolojisi Start-up Firması” olan Fitbit, bu başarısı ile Amerika’nın önde gelen bazı yatırımcı topluluklarından 12 milyon dolar yatırım almayı başardı. (Bu rakamın Türkiye’de çok nadir bir start-up firmasına nasip olacağını peşinen söyleyeyim.)

Firma, iki teknolojiyi harmanlayarak “Fitbit Tracker” isimli cihazı ve onunla eş zamanlı çalışan web tabanlı, kişinin kilosu, beslenmesi, egzersiz bilgileri ve uyku düzeni gibi fitness bilgilerini depolayan yazılımı ile müşterilerinin hizmetinde.

“Fitbit Tracker”, oldukça kompakt bir yapıya sahip. Kemerinize, cebinizin kenarına klipsi ile sağlam bir şekilde tutturabileceğiniz bir yapısı var. “Accelerometer” (hızlanma-ölçer) teknolojisi sayesinde kaç adım attığınız, gittiğiniz toplam mesafe, yakılan kalori miktarı, egzersizin yoğunluk düzeyi ve uyku kalitesi ile ilgili bilgileri depoluyor.

Bu topladığı bilgiyi de Fitbit’in web sitesinde, size ait hesabın altında depoluyor. Siz de bu sayede kişisel ve hatta grup halinde (ör. ailecek) koyduğunuz hedeflere ulaşma konusunda nasıl bir ilerleme içinde olduğunuzu rahatlıkla görebiliyorsunuz. Ayrıca sisteme beslenme, kilo ve sağlıkla ilgili diğer istenen bilgilerinizi de girerseniz fitness durumunuz ile ilgili genel bir tabloya ulaşabiliyorsunuz.

Ayrıca, Fitbit birkaç hafta önce “Aria” isimli yeni cihazının Nisan 2012’de piyasaya çıkacağına dair bilgiyi kullanıcıları ile paylaştı. Bu cihaz hem kilo hem de vücut yağ ve kas oranı gibi bilgileri ölçen üst kalite standart bir tartı gibi çalışıyor. Ancak ondan fazla olarak, sizin ölçümünüzden elde ettiği tüm bilgileri kablosuz olarak akıllı telefonunuz üzerinden size ait Fitbit hesabına aktarıyor. Eğer bu opsiyonunuz varsa, hem Fitbit Tracker ile günlük egzersiz bilgileriniz hem de Aria ile kilo ve yağ oranı bilgileriniz nizami şekilde, sizin bilgisayara girmenize gerek kalmadan hesabınızda depolanıyor ve profesyonel bir şekilde grafiklendirilip, önerilerle birlikte size sunuluyor. Bu, kilo kontrol sorunu yaşayan kişiler için bulunmaz bir nimet!

Ne yazık ki; henüz Türkiye’de bulunmamakla birlikte Amerika, Kanada ve İngiltere’de 5.000’i aşkın noktada bu ürüne ulaşmak mümkün. Ancak aldıkları bu son yatırımla birlikte daha geniş pazarlara da açılabileceklerini, bir ürün üreten değil de, sağlıkla ilgili daha geniş bir yelpazede ürün üreten bir firma olma yolunda ilerleyeceklerini düşünüyorum.

Beni en çok şaşırtan özelliklerinden bir tanesi de uyku düzenini takip edebiliyor olması. Uyumadan önce cihazı bilek bantı aparatıyla birlikte kolunuza takarsanız, uyuduğunuz ve uyandığınız zamanları, uyku esnasında hareketlerinizi takip ediyor (ki bu uykunuzun derinliğini ve kalitesini etkileyen bir faktör), gece kaç defa uyandığınızı, yatakta kaldığınız toplam süre içerisinde ne kadarını uyku ile geçirdiğinizi kaydediyor. Daha sonra cihazı bilgisayarınız ile senkronize ettiğinizde bu bilgileri size ait tabloda görebiliyorsunuz.

Fitbit Tracker adım sayma konusunda %99 oranında, %90 oranında da kalori yakımının hesaplanmasında doğru sonuç veriyor. Ancak ağırlık kaldırma veya bisiklette pedal çevirme konusunda doğru sonuçlar veremiyor. Eğer bu gibi egzersizlerle de ilgileniyorsanız, sisteme bu konudaki bilgilerinizi bizzat elle girmeniz gerekiyor ki; sistem hesap yaparken bunları da dikkate alabilsin.

Cihaz ile ilgili bir tanıtım videosu aşağıda mevcut

http://www.youtube.com/watch?v=m3Qj02A3URo

Cihazın rakipleri olan “Philips Activity Monitor” ve “Nike/iPod Gear” dan farkı ise, fiyatının uygunluğu, kompakt ve her cebe veya kıyafet üzerindeki herhangi uygun bir çıkıntıya takılıp 24 saat kişinin üzerinde rahatlıkla taşınabiliyor olması.

*

http://www.daghanlamobil.com/2012/01/fitbit-fitbit-tracker-ve-aria-ile.html

http://www.fitbit.com/

http://techcrunch.com/2012/01/24/fitness-tracker-fitbit-raises-12m-to-market-new-wi-fi-enabled-smart-scale-aria/

sitelerinden alıntı yapılmıştır.

daghan

daghan

Bir süredir mobil alana ilgim var. Brainstormer ve Breakthru ile mobildunya.com’da yazmaktan sevinçliyim. Bu alanın yakın ve orta geleceğin sarsıcı önemde bir belirleyicisi olacağını, yeni iş modelleri doğuracağını, eskilerin bir kısmını da tarihin sayfalarına gömeceğini söyleyebilirim. İyisi mi, siz de alakalı olun ve bizi takip edin derim;)

More PostsFacebook


Bir Yorum


Geri İzlemeler ve Geri Bildirimler

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş