Apple Siri – Ses Tanıma Teknolojisinde Son Nokta mı? Pazartesi 23 Ocak, 2012

silver-apple-logo

Apple yeni piyasaya çıkan ürünü IPhone4S ile rekabetin oldukça yoğun olduğu akıllı telefon pazarında önderliğini devam ettirebilme çabasında. Apple, bir taraftan bu yeni ürünü ile rakiplerine meydan okurken, diğer taraftan ürünün bazı özelliklerinin bir önceki versiyon olan IPhone4 ile de arasında belirgin farklar olmalıydı ki; yeni cihazı satın almak için kullanıcıların yeterli motivasyonu oluşsun. İşte, […]Apple yeni piyasaya çıkan ürünü IPhone4S ile rekabetin oldukça yoğun olduğu akıllı telefon pazarında önderliğini devam ettirebilme çabasında. Apple, bir taraftan bu yeni ürünü ile rakiplerine meydan okurken, diğer taraftan ürünün bazı özelliklerinin bir önceki versiyon olan IPhone4 ile de arasında belirgin farklar olmalıydı ki; yeni cihazı satın almak için kullanıcıların yeterli motivasyonu oluşsun.

İşte, hem bu farkı belirgin kılmak hem de bilhassa çok zorlu olan ses tanıma teknolojisinde çıtayı çok yükselttiğini göstermek için Apple, Siri uygulamasını cihazı satın alan kullanıcılarının hizmetine sundu. Siri, Apple’ın web sitesindeki resmi tanımıyla şu şekilde:

 

Your wish is its command. – “Dileğiniz onun için emirdir.”

Siri ile sesinizi kullanarak mesaj gönderebilir, takviminize ekleme yapabilir, telefonla arama yapabilirsiniz. Siri’ye bunları yapması için normal konuşmanızla yön verebilirsiniz. Siri söylediklerinizi dinler, sizi anlar ve size yanıt verir.

 

Ayrıca aşağıdaki linkte resmi tanıtım videosunu da görebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=rNsrl86inpo

Yukarıdaki bilgiye bağlı olarak şunu başta söylemeliyim ki; Siri ne yazık ki daha düşük IPhone modellerine uygulanabilir durumda değil. Ancak elbette ki, bu sadece pazarlama açısından öne çıkan bir karar, teknik olarak mümkün olduğuna dair çalışmalar bazı programlamacılar tarafından yapılmış ancak Apple’ın buna izni olmadan yayılması mümkün görünmüyor.

Aslında Türk IPhone kullanıcıları için daha kötü haber şu ki; Siri sadece İngilizce versiyonu ile piyasada mevcut. Yani Türkçe hiçbir komutu anlamıyor, ve Siri’yi Türkçe kullanmaya çalışmanın bir anlamı olmuyor. Aslına bakarsanız, Türkçe kullanmaya elverişli olmamasından öteye, İngilizceyi de çok anlaşılır ve akıcı bir şekilde konuşmak gerekiyor ürünün doğru ve olumlu yanıt verebilmesi için.  Çoğu Amerikalı kullanıcıların çeşitli forumlarda yaptığı yorumlara göre teknoloji henüz yeterli olgunluğa ulaşmış durumda değil.

Normalde bizler bir şeyi söylerken sürekli olarak bazı sözcükleri yuvarlıyor veya bazı harfleri yutuyoruz. Ancak, karşımızda bizi dinleyen kişinin zihninde söylediğimiz sözcükler ardı ardına dizeleniyor, ve orada zihin bizim atladığımız yerleri otomatikman dolduruyor. Hatta çoğu zaman değil sözcüklerin yuvarlanması, resmen karşıdakinin ağzından çıkan her 3 kelimeden 2 tanesini anlamasak bile sadece konuyu bildiğimiz için karşıdakinin söylemek istediğini anlayabiliyoruz. Bizim için önemli olan her iki tarafın da aynı dili konuşması (ki; genellikle herkes günlük dilde anadilini konuşur.) ve tercihan konunun iki tarafça da bilinmesi. Ayrıca iki taraf da düzgün bir telaffuz ile konuşuyorsa, iletişim çok sağlıklı gerçekleşiyor demektir.

Tam bu noktada şunu söylememiz gerekiyor. Ses tanıma teknolojisi çok zorlu bir teknoloji. Çünkü, karşımızdaki cihaz hiçbir konuşmada konuyu bilmiyor. Bizim ağzımızdan o anda çıkacak komutu bekliyor. Bir de ayrıca her insanın sesinde, konuşmasında farklı tonlamalar, sözcük yutmalar olabiliyor ki; bir yazılımın bunların her birini tanımlayıp (herhalde bunu demek istiyordur.) diye bir karşılık vermesi gerçekten çok güç olur. Nitekim bugün piyasada bu konu için bulunan 50.000’den fazla yazılım mevcut olmakla birlikte, Siri’ye kadar bunlardan neredeyse hiçbiri kendini başarılı diye lanse edebilmiş değildi. Bu konu ile ilgili Microsoft’un ürünü olan Tellme ile Siri’nin bir karşılaştırmasını aşağıdaki linkte görmek mümkün:

http://www.youtube.com/watch?v=SHoukZpMhDE

Apple’ın Siri programı eğer kendisini daha da geliştirmeyi sağlar ve kullanıcıların ciddi bir kısmının günlük konuşmasını sorunsuz anlayacak hale gelirse, o zaman bir sonraki aşama onu diğer dillere de uygulamak olacaktır. Hatta, aynı anda iki farklı dilde insanlar birbirleriyle telefonda konuşurlarken bir çevirmen arada neredeyse eş zamanlı olarak, hatta belki de kendi seslerinden karşı tarafa diğerinin mesajını iletecektir. Henüz çok emekleme döneminde ama neden olmasın?

http://daghanekmekcioglu.blogspot.com/

daghan

daghan

Bir süredir mobil alana ilgim var. Brainstormer ve Breakthru ile mobildunya.com’da yazmaktan sevinçliyim. Bu alanın yakın ve orta geleceğin sarsıcı önemde bir belirleyicisi olacağını, yeni iş modelleri doğuracağını, eskilerin bir kısmını da tarihin sayfalarına gömeceğini söyleyebilirim. İyisi mi, siz de alakalı olun ve bizi takip edin derim;)

More PostsFacebook


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Iphone modellerine mizahi bir yaklaşım
Iphone modellerine mizahi bir yaklaşım
Cep Telefonu
Apple iPhone 5 ve diğer modellerin karşılaştırması
Apple iPhone 5 ve diğer modellerin karşılaştırması
Cep Telefonu
Facebook iOS Uygulaması Güncellendi, Hızlandı
Facebook iOS Uygulaması Güncellendi, Hızlandı
Uygulama

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş