MS Office 365 vs Google Docs Pazar 15 Ocak, 2012

Untitled

Microsoft, yazılım dünyasının uzun yıllar tartışmasız lideri olageldi. İlk defa IBM’in kişisel bilgisayarlarında kendi adıyla çok geniş bir pazara ulaşma fırsatı bulmasıyla tüm bilgisayar ve muhtelif yazılım üreticilerinin göbekten bağlı olduğu, piyasanın tüm dinamiklerini elinde tutan bir dev olması arasında çok kısa bir zaman dilimi vardır. Ancak Microsoft, internetin Amerika’nın seçkin üniversitelerinde yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte […]Microsoft, yazılım dünyasının uzun yıllar tartışmasız lideri olageldi. İlk defa IBM’in kişisel bilgisayarlarında kendi adıyla çok geniş bir pazara ulaşma fırsatı bulmasıyla tüm bilgisayar ve muhtelif yazılım üreticilerinin göbekten bağlı olduğu, piyasanın tüm dinamiklerini elinde tutan bir dev olması arasında çok kısa bir zaman dilimi vardır.

Ancak Microsoft, internetin Amerika’nın seçkin üniversitelerinde yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte onun getireceği yeni ufukları sezinlemek konusunda ne yazık ki işletim sistemleri konusundaki başarısını sergileyemedi. Bu konuda Google, arama motoru konusundaki öncülüğü ve kurulduğundan bu yana tartışmasız liderliği ile yerini net bir şekilde belli etti.

Bu iki dev her ne kadar belli bir süre herhangi bir alanda rekabet içine girmedilerse de, çok hızlı büyümeleri birbirlerinin sahalarına da girmelerini ve dolayısıyla da rekabeti kaçınılmaz hale getirdi.

Microsoft, PC tabanlı Office programını 2011 yılının ortalarında web’e indirerek, web tabanlı uygulamalası Docs ile karşısına çıkan Google’a karşı mücadele veriyor. Bu iki bulut (cloud) uygulamasını karşılaştıralım.

Özellikler

Görsel olarak Microsoft Word Web App biraz daha öne çıkıyorsa da, iki program birbirinden özellikler açısından çok farklı değil. Powerpoint Web App çok sayıda çekici tema sunuyor kullanıcılarına. Google bu açıdan da Microsoft’un gerisinde kalıyor. Örneğin Google’da sunumunuza bir resim yerleştirmek istiyorsunuz, resmi yerleştirdiğinizde tüm slayt’ı kaplıyor ve onu sizin ufaltarak ayarlamanız gerekiyor. Ancak Microsoft Office 365 için aynı işlemi yaptığınızda resmi otomatik olarak ölçeklendiriyor.

Ayrıca Microsoft Office 365 için Klasik Office programlarındaki kullanıcı deneyiminin de avantajını kullanmış. Eğer iyi bir Office kullanıcısı iseniz, Office 365’e de rahatlıkla adapte olabilirsiniz.

Tarayıcı (Browser) Uyumluluğu

Her ikisi de Web tabanlı uygulamalar ve neredeyse tüm web tarayıcılarında çalışabilir durumdalar. Elbette ki; Microsoft Office 365 Explorer’da daha iyi çalışırken, Google Docs programlarının Chrome üzerinde daha iyi çalışması sürpriz olmayacaktır. Her ikisi de programlarının kendi tarayıcılarına uygunluğu açısından diğerinden üstün olması için çaba sarf edecektir. Kendi adıma sadece Chrome kullandığım düşünülürse Google Docs benim için tarayıcı uyumluluğu açısından daha kuvvetli konumda. Yine de Chrome ve Firefox genel olarak her ikisini de sorunsuz şekilde çalıştırıyorsa da, Explorer, Docs uygulaması açıldığında hem uzun süre bekliyor, hem de üstteki barda sürekli çeşitli uygulamalarına desteklenmediğine dair uyarılar veriyor.

Dosya Koruma

Bu konuda Microsoft’un PC’deki üstünlüğünün ciddi avantajı var. Çünkü halen daha dünyadaki kullanıcıların büyük kısmı Office programlarını kullanıyor. Elbette ki; Google Docs üzerinde hazırlanan bir dosya, diğer bir kullanıcı tarafından veya başka şekillerde yine Office programlarında açılıyor ve üzerinde çalışılıyor. Tabii ki bu gidiş gelişlerde yazıların formatının bozulması, kayması gibi sorunlar söz konusu olabiliyor ve düzeltilmesi ise hem zaman alıcı hem de yıldırıcı oluyor. Office 365 uygulaması ise bu konuda sıkıntı çıkarmıyor. Ama uzun vadede bulut uygulamalarının ve mobil cihazların yaygınlaşması ile birlikte, iki taraf da bu konuda nötr bir duruma gelecektir.

Eş zamanlı çalışma

Google Docs, Google hesapları üzerinden iki veya daha fazla taraf arasında paylaşılıp eş zamanlı çalışılabiliyor. Diğer kişilerle gmail ve üzerindeki Voice ve Chat uygulamaları ile rahatlıkla iletişim kurabiliyorsunuz. Yan taraftaki bir barda da kullanıcılar listeli halde görüntülenebiliyor. Microsoft da Lync 2010 uygulaması ile tüm bu opsiyonları kullanıcılarına sağlıyor. Ancak Microsoft Lync 2010, Türkiye’de yeteri kadar uzun süredir bulunmuyor ve Google’ın internet üzerinden iletişim konusundaki üstünlüğü devam ediyor. Ayrıca Google, tüm bu opsiyonları tek bir şifre altında topluyor. Gmail, Google Docs, Google Voice gibi uygulamalar tek bir şifre altında yürürken, Microsoft Hotmail için ayrı, Office 365 için ayrı, Lync 2010 için ayrı şifreleme gerektiriyor. Bu da uygulamada Microsoft’u bir adım geriye düşürüyor.

Ücretlendirme

Office 365, 90 günlük ücretsiz deneme versiyonunun arkasından profesyoneller ve küçük işletmeler için kullanıcı başına aylık 6$’lık bir paket bulunduruyor. Orta ve Büyük boy işletmeler içinse kullanıcı başına aylık 10$ ila 27$ arasında değişen miktarlar talep ediyor. Bu miktarlar karşısında Google Docs’un ücretsiz olması onu bu konuda ciddi şekilde avantajlı kılıyor. Gerçi Google Docs’un da “İşletme Hesapları” (Business Account) için yıllık 50$’lık bir ücret talep ettiğini belirtelim. Yine de Microsoft’a karşı ciddi bir fiyat avantajını burada da koruyor. Özellikle ücretsiz versiyonunun öğrenciler için çok daha avantajlı olacağı da açık.

Sonuç

Microsoft, PC’lerdeki üstünlüğü, web–PC uyumluluğu ve görsel zenginliği sebebiyle öne çıkarken, Google diğer Google ürünlerinin sağladığı avantajlar, tek şifre uygulaması ve ücretsiz olması sebebiyle mücadeledeki yerini alıyor. Yine de her kullanıcı kendi tercihlerine göre hangisinin kendisine daha uygun olduğuna karar verecektir.

*http://www.pcworld.com/businesscenter/article/231294/office_365_vs_google_docs_showdown_feature_by_feature.html ’den alıntı yapılmıştır.

daghan

daghan

Bir süredir mobil alana ilgim var. Brainstormer ve Breakthru ile mobildunya.com’da yazmaktan sevinçliyim. Bu alanın yakın ve orta geleceğin sarsıcı önemde bir belirleyicisi olacağını, yeni iş modelleri doğuracağını, eskilerin bir kısmını da tarihin sayfalarına gömeceğini söyleyebilirim. İyisi mi, siz de alakalı olun ve bizi takip edin derim;)

More PostsFacebook

Etiketler: , , ,

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş