Kelime Avı Cuma 23 Aralık, 2011

3

Bir süredir Ipad üzerinde yeni bir oyun beni fena sardı. Adı Kelime Avı. Fugo tarafından tasarlanmış, Turkcell tarafından da destekleniyor. Grafik ve müzik tasarımları çok başarılı, yeni bir oyun konsepti sunuyor.  4×4’den 16 harf bulunan bir platformda gizlenmiş kelimeleri buluyorsunuz. Kullanımı da çok kolay ve zevkli. Parmağınızı bir noktaya dokundurup herhangi bir yöne kaydırdığınızda, program […]Bir süredir Ipad üzerinde yeni bir oyun beni fena sardı. Adı Kelime Avı. Fugo tarafından tasarlanmış, Turkcell tarafından da destekleniyor. Grafik ve müzik tasarımları çok başarılı, yeni bir oyun konsepti sunuyor.  4×4’den 16 harf bulunan bir platformda gizlenmiş kelimeleri buluyorsunuz. Kullanımı da çok kolay ve zevkli. Parmağınızı bir noktaya dokundurup herhangi bir yöne kaydırdığınızda, program karşısına çıkan tüm harfleri algılıyor ve siz kelimenizi sadece parmağınızı kaydırarak yazıyorsunuz. Klavye kullanmak zorunda olmamak, bilhassa Iphone kullanıcıları için oyunu çok çekici kılıyor.

Oyun,  iPhone 3G, iPhone 3Gs, iPhone 4G, iPod 3G, iPod 4G, iPad, iPad 2 ve Turkcell T10 ile  Acer Iconia Tab üzerinden oynanabiliyor. İlk aylarda sadece iphone üzerinden oynanabiliyor olmasına rağmen diğer cihazlara da hızla adapte edilen oyun, şu anda ciddi bir oyuncu potansiyeli yakalamış durumda. Haziran 2011’de piyasaya çıkmasına rağmen, henüz yıl dolmadan 330.000 kayıtlı oyuncuyu geçti ve bu sayı her gün 1.000 kişi kadar artıyor. Çok başarılı bir oyun olduğunu buradan anlamak mümkün.

Oyunun klasik bulmaca oyunlarından bazı farkları var. Çok değişkeni sabit hale getirmiş. Sadece 4×4 oyunlar var, ayrıca 5×5 gibi opsiyonlar sunmuyor. Bunun yanı sıra antrenman bölümünde değilseniz, oyuncuyu 1.30 dakikaya sınırlandırıyor. Başka zaman opsiyonu da yok. Ayrıca bulmacaları kolay-zor skalasına da dizmemiş. Bütün bulmacaları zor, neredeyse hiçbir bulmaca, hiçbir oyuncu tarafından, verilen süre içerisinde, içindeki tüm kelimeleri bulacak şekilde çözülemiyor. Ama rakiplerinizden daha fazla sayıda ve daha fazla harf içeren kelimeleri bulursanız, puanınız da o kadar yüksek oluyor. Eğer 3 harflik bir kelime bulursanız, sadece 1 puan alırken, 10 harflik bir kelime bulursanız 57 puan alıyorsunuz. Tabii, 10 harfliyi bulmak da ona göre kelime bilgisi, oyun deneyimi ve hız istiyor.

Oyunun bir diğer iyi tarafı her bir bulmaca için her gün sıfırlanan birincilik listesi var. Yani bir kişi her gün, farklı farklı pek çok bulmacada derece elde etme şansını yakalayabiliyor. Ancak şunu da söylemeliyim ki; oyunun çok sayıdaki usta müdavimlerinin arasından derece elde etmek her gün daha da güçleşiyor. Oyun her güç seviyesinden oyuncu kitlesini çok başarılı şekilde oluşturmuş durumda. Facebook takipçi sayısını da 1200’ün üstüne çıkarmış bile. (https://www.facebook.com/kelimeavi.fugo)

Oyun, bir süre sunucularının yetersiz kalması sebebiyle hizmet vermekte ciddi aksaklıklar yaşıyordu ama geçtiğimiz aylarda yenilenen sunucuları sayesinde artık bu sorunu tamamen geride bırakmış görünüyor. Aynı anda oyunda 2000 kişiden fazlası da olsa, oyun tıkır tıkır çalışıyor.

Oyunun bir başka takdir ettiğim özelliği de şu oldu. Ücretsiz versiyonu ile “pro” diye isimlendirdiği ücretli versiyonunun arasındaki ayrımı çok başarılı bir şekilde yapmış. Birincisi ücretsiz versiyonu oynayanlar, kendilerine bir “nick” belirleme hakkına ancak uzunca bir süre oynayarak ve belli bir başarıyı sağlayarak ulaşıyorlar. Ücretli versiyonda ise bu hakka hemen sahip oluyorsunuz. Bunun yanı sıra ücretsiz versiyonda her bir oyuna 1 dakika 20 saniye hak tanınırken, ücretli versiyonda 1 dakika 30 saniye hak tanınıyor. Aradaki 10 saniye pro olanlara, puanlamada ciddi fark yaratma imkanı sağlıyor. Ayrıca ücretli versiyonda aşağıdaki bir kutuda kaç harfli kelimelerden kaçar tane olduğuna dair bir liste oluyor. Mesela 10 harflilerden 1 tane, 7 harflilerden 4 tane gibi. Bu durumda kişi, kaç harfli bir kelime araması gerektiğini bildiği için mesela bu tabloda 9 harfli bir kelime aramaya zamanını kaybetmiyor. Ücretsiz olanda bu avantaj yok ne yazık ki. Tabii her bulmacadan sonra beliren puan tablosunda da ilk 100’de her zaman pro olanların sayısının çok daha fazla olduğunu görüyorsunuz. Yine de, nadiren de olsa,  ücretsiz versiyonla oynayanların da sıralamanın üstlerinde yer aldığı oluyor.  Yine de oyun ücretsiz versiyonla oynayanları da sarıyor.

Oyunun ücretsiz versiyonunu app store’dan hemen indirebilirsiniz. İsterseniz de oyunun içinden bir link ile ücretli versiyonu indirebilirsiniz.

Oyunun geçtiğimiz günlerde çıkan 2.0 versiyonunda ise çeşitli yenilikler göze çarpıyor. Bulmacalar klasik, rasyonel ve idealist olarak 3 farklı gruba ayrılmış. Bu sayede isterseniz klasik oyunu oynarken, isterseniz rasyonel oyunu oynayarak en fazla sayıda kelimeyi bulmak için, isterseniz de idealist oyunu oynayarak en uzun kelimeyi bulmak için yarışabiliyorsunuz. Ayrıca aynı ortamda bulunan iki veya daha fazla sayıda arkadaş aynı oyun üzerinden yarışmak isterse, “sıralı oyna” opsiyonu ile aynı bulmacayı sırasıyla çözebiliyor ve tatlı bir rekabet ortamında keyifli zaman geçirebiliyorlar. Grafik ve müzik tasarımı da biraz değiştirilmiş ve önceki versiyonu aratmayacak kadar iyi.

Fugo’yu bu oyundan dolayı kutluyorum.

daghan

daghan

Bir süredir mobil alana ilgim var. Brainstormer ve Breakthru ile mobildunya.com’da yazmaktan sevinçliyim. Bu alanın yakın ve orta geleceğin sarsıcı önemde bir belirleyicisi olacağını, yeni iş modelleri doğuracağını, eskilerin bir kısmını da tarihin sayfalarına gömeceğini söyleyebilirim. İyisi mi, siz de alakalı olun ve bizi takip edin derim;)

More PostsFacebook

Etiketler: , , , , ,

2 Yorum


Geri İzlemeler ve Geri Bildirimler

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş