WebOS halka açılıyor Salı 13 Aralık, 2011

hp-web-os

Dev şirket 2010 yılında Palmı 1.2 milyar dolara satın alırken elde ettiği işletim sisteminden gelir elde etmenin yolunu arıyor. Bu kez izlenen yolda, Google Android işletim sistemi ile elde ettiği açık platform yapısı bulunuyor. WebOS ile ilgili açıklamalarda bulunan HP CEO’su Meg Whitman, kapatmak ve satmak gibi fikirlerin de yer aldığı birçok çözümü masaya yatırdıklarını […]Dev şirket 2010 yılında Palmı 1.2 milyar dolara satın alırken elde ettiği işletim sisteminden gelir elde etmenin yolunu arıyor. Bu kez izlenen yolda, Google Android işletim sistemi ile elde ettiği açık platform yapısı bulunuyor.

WebOS ile ilgili açıklamalarda bulunan HP CEO’su Meg Whitman, kapatmak ve satmak gibi fikirlerin de yer aldığı birçok çözümü masaya yatırdıklarını aktarmıştı. Alınan karara göre, webOS açık kaynak lisans anlaşmasıyla geliştiriciler ve şirketlere sunulacak. Henüz anlaşmanın içeriğinde neler olması gerektiği belirtilmedi.

Android gibi tarayıcı Mozilla da başarılı olmuş açık kaynak projelerinden biri. Açık kaynak platformlar dünyanın hemen her yerinden geliştiricilerin katkısıyla çok daha ileri gidebiliyor. Bu nedenle HP’nin de elinde bulunan mobil işletim sistemine daha fazla yatırımda bulunmadan geliştirmenin yolunu bu şekilde buldu.

Lisans anlaşmasıyla ilgili şartları geliştiricilerden gelen önerilere göre belirleyeceklerini belirten Whitman, “Android’in geldiği durumu beğeniyoruz. Büyük geliştirici ve donanım ailesi sayesinde adeta bir yangın gibi büyüyor” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

“2013′TE TABLET PİYAYASINA DÖNEBİLİRİZ”
BTnet.com.tr‘in aktardığına göre bundan sonra akıllı telefon üretmeyi düşünmediklerini açıklayan Whitman, 2013 yılında son kullanıcı tablet piyasasına girebileceklerini ifade etti.

HP’nin TouchPad tabletinin beklenen satış rakamlarına ulaşmaması nedeniyle üretiminin durdurulduğu Ağustos ayından bu yana webOS’un geleceği belirsizliğini koruyordu.

Google’ın Android işletim sistemi dünyanın tepesine otururken, her gün yaklaşık 550 bin Android cihaz aktif hale getiriliyor. Özellikle Motorola Mobility’nin Google tarafından satın alınmasının ardından çalıştığı şirketlerle arasında soğuk rüzgarlar esmesi, HP’nin piyasada yeni bir oyuncu olarak gelişebileceğinin sinyallerini veriyor.

Güçlü bir platform olduğu belirtilen WebOS, kullanıcıların akıllı cihazlardan en fazla istediği şey olan uygulama konusunda eksik olduğu için eleştiriliyor.

NTVMSNBC

 

brainstormer

1999 yılında mobil teknolojilere merak saran bendeniz, 2001 yılında Mobildunya ekibinin kurulmasında aktif görev almış ve 2007′de Mobildünya A.Ş. isimli şirketin kapanmasına kadar mobil teknolojilerin ülkemizde geliştirilmesi için çalışmıştır. 2009′da Burak Sepici ile beraber tekrar alevlenen mobildünya.com aşkı 2011′de eski ekibi de içine alarak yeniden başlamış ve umarım ki uzun bir süre daha devam edecektir. Esas mesleği doktor olan brainstormer şu anda uluslarası bir ilaç firmasında Medikal Müdür olarak görev yapmaktadır.

More Posts

Etiketler: , , , , ,

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Samsung Galaxy Note II (Video)
Samsung Galaxy Note II (Video)
Cep Bilgisayarı, Cep Telefonu
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Cep Telefonu
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Cep Telefonu

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş