Nokia Siemens 17 bin kişiyi çıkaracak Cuma 25 Kasım, 2011

Nokia-Siemens-to-lay-off-17000-worldwide-MAKN6F0-x-large

Finlandiyalı Nokia ve Alman Siemens’in ortaklığındaki iletişim altyapı mühendislik firması Nokia Siemens Networks, işgücünün yüzde 23′üne denk gelen yaklaşık 17 bin çalışanıyla yollarını ayıracak. Firma, resmi açıklamaya göre, bundan sonra mobil genişbant yapıları ve hizmetlerine odaklanacak, bunun için de kapsamlı bir yeniden yapılanmaya gidecek. Şirket bu yolla yılda 1 milyar euro tasarruf etmeyi planlıyor. 2007 […]Finlandiyalı Nokia ve Alman Siemens’in ortaklığındaki iletişim altyapı mühendislik firması Nokia Siemens Networks, işgücünün yüzde 23′üne denk gelen yaklaşık 17 bin çalışanıyla yollarını ayıracak.

Firma, resmi açıklamaya göre, bundan sonra mobil genişbant yapıları ve hizmetlerine odaklanacak, bunun için de kapsamlı bir yeniden yapılanmaya gidecek. Şirket bu yolla yılda 1 milyar euro tasarruf etmeyi planlıyor.

2007 yılında kurulduğundan beri kârlılık sorunu yaşayan Nokia Siemens Networks, bunun sebebi olarak operatörlerin sıkı harcamalarını ve Huawei, Ericsson gibi rakiplerle yaşanan sert rekabeti gösteriyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde şirket, 3,41 milyarlık satışlarla 6 milyon euro faaliyet kârı elde etti. Bunun önemli bir hamle olduğunu, bundan sonra en büyük başarının ise bir halka arz olabileceğini belirten bankacılara göre yine de durum tospembe değil. Sebep ise şirketin varolan yapısı ve faaliyet modelleri.

BTnet‘in Reuters’tan aktardığına göre Nokia Siemens Networks, geçtiğimiz eylül ayında grup şirketlerinden, yeniden yapılanmayı finanse etmek adına 1 milyar euro topladı, her iki şirket de bu hamleye 500’er milyon ek destek sundu. Nokia Siemens yöneticisi Rajeev Suri, bu aşamada ek finansmana ihtiyaçlarının olmadığını belirtti.

Nokia ve Siemens, ortaklığı daha bağımsız hale getirmek istediklerini belirterek, birkaç yıl içinde halka açılmayı tercih edebileceklerini bildirdi. Suri de yaptığı bir açıklamada, “Bağımsız bir gelecek vizyonu ile ileriye bakarken, kârlılığımızı ve nakit akışını geliştirmek için adım atmamız gerek” demişti.

brainstormer

1999 yılında mobil teknolojilere merak saran bendeniz, 2001 yılında Mobildunya ekibinin kurulmasında aktif görev almış ve 2007′de Mobildünya A.Ş. isimli şirketin kapanmasına kadar mobil teknolojilerin ülkemizde geliştirilmesi için çalışmıştır. 2009′da Burak Sepici ile beraber tekrar alevlenen mobildünya.com aşkı 2011′de eski ekibi de içine alarak yeniden başlamış ve umarım ki uzun bir süre daha devam edecektir. Esas mesleği doktor olan brainstormer şu anda uluslarası bir ilaç firmasında Medikal Müdür olarak görev yapmaktadır.

More Posts

Etiketler: ,

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Windows 8li Nokialar geliyor
Windows 8li Nokialar geliyor
Cep Telefonu
Android kazanıyor
Android kazanıyor
Cep Telefonu
Nokia 808 PureView’ın Kamerasını Juha Alakarku Anlatıyor
Nokia 808 PureView’ın Kamerasını Juha Alakarku Anlatıyor
Cep Telefonu, Fotoğraf Makineleri

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş