Android için tehlike çanları Cuma 25 Kasım, 2011

android-googleplex

Önde gelen güvenlik yazılımı şirketlerinden McAfee, yayınladığı son raporda Android ile ilgili ilginç bir araştırmayı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre zararlı yazılımların artık ilk hedefi Android işletim sistemini kullanan cihazlar. Öyle ki, Android bu alanda erişilmesi çok güç bir rekora da imza atmış durumda. Bugün ortaya çıkan her 100 zararlıdan 98′i, Android için yazılıyor. Bu da, […]Önde gelen güvenlik yazılımı şirketlerinden McAfee, yayınladığı son raporda Android ile ilgili ilginç bir araştırmayı kamuoyuyla paylaştı. Buna göre zararlı yazılımların artık ilk hedefi Android işletim sistemini kullanan cihazlar. Öyle ki, Android bu alanda erişilmesi çok güç bir rekora da imza atmış durumda. Bugün ortaya çıkan her 100 zararlıdan 98′i, Android için yazılıyor. Bu da, Android kullanıcıları için inanılmaz bir tehlike anlamına geliyor.

Microsoft’un Windows Phone ve Apple’ın iOS işletim sistemine göre güvenlik bazında daha zayıf kalan Android, zararlı yazılımların da akınına uğruyor.

Zararlı yazılımlarla ilgili elindeki verileri paylaşan McAfee, bilişim suçlularının masaüstü bilgisayarlara kıyasla kullanıcıların kişisel verilerine daha kolay ulaştığını kaydederken, bazı zararlı yazılım türlerinin SMS servislerine dahi karıştığını ve doğrulama SMS’lerini silebildiğini belirtti.

Grafiğe bakıldığında zararlı yazılımlardan en çok Symbian yüklü Nokia telefonlar dertliyken, Android Symbian’ı izliyor. Ancak her şey bu hızla devam ederse, çok yakında Android’in, hiç istemese de, 1 numaralı koltuğa oturması kimse için sürpriz olmamalı.

brainstormer

1999 yılında mobil teknolojilere merak saran bendeniz, 2001 yılında Mobildunya ekibinin kurulmasında aktif görev almış ve 2007′de Mobildünya A.Ş. isimli şirketin kapanmasına kadar mobil teknolojilerin ülkemizde geliştirilmesi için çalışmıştır. 2009′da Burak Sepici ile beraber tekrar alevlenen mobildünya.com aşkı 2011′de eski ekibi de içine alarak yeniden başlamış ve umarım ki uzun bir süre daha devam edecektir. Esas mesleği doktor olan brainstormer şu anda uluslarası bir ilaç firmasında Medikal Müdür olarak görev yapmaktadır.

More Posts

Etiketler:

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Samsung Galaxy Note II (Video)
Samsung Galaxy Note II (Video)
Cep Bilgisayarı, Cep Telefonu
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Cep Telefonu
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Cep Telefonu

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş