Nokia ve Microsoft Stratejik Ortaklığı Cuma 11 Şubat, 2011

elop_balmer

  Dünya, mobil telefon dünyasında devrim niteliği taşıyan bir haber ile uyanıyor (biz uyandık ama coğrafya olarak batımızda kalan bölgeler birer birer uyandıklarında görecekler haberi!). Nokia ve Microsoft bugün mobil dünyayı sarsacak bir ortaklık haberini ortak bir basın etkinliği ile duyurdular. Nokia artık Windows Phone işletim sistemini esas stratejisi olarak benimsiyor! Mobil telefon dünyasında, piyasaya […] 

Dünya, mobil telefon dünyasında devrim niteliği taşıyan bir haber ile uyanıyor (biz uyandık ama coğrafya olarak batımızda kalan bölgeler birer birer uyandıklarında görecekler haberi!). Nokia ve Microsoft bugün mobil dünyayı sarsacak bir ortaklık haberini ortak bir basın etkinliği ile duyurdular. Nokia artık Windows Phone işletim sistemini esas stratejisi olarak benimsiyor!

Mobil telefon dünyasında, piyasaya sürüldüğü gün itibariyle oyunun kuralını değiştiren, adeta yeniden yazan Apple iPhone ve hemen arkasından gelen, piyasayı süpürmeye başlayan Android işletim sistemi, yazılım ekosistemi anlamında her geçen gün çağdışı kalan dünya mobil telefon lideri Nokia’ya her geçen gün daha zorlu günler yaşatıyordu. Nokia, Apple’a cevaben önce dokunmatik ekran teknolojisi taşıyan Symbian S60 arayüzünün bir devam niteliğindeki S60 v5 cihazları, yani Xpressmusic 5800, N97 ve türevlerini piyasaya sürdü. Ardından Symbian işletim sistemini tamamen açık kaynak hale getirdi, ki bu da önemli bir haberdi, ancak Symbian bir türlü güncel bir ekosistem haline gelemiyordu.

Internet Tablet cihazlarında kullandıkları işletim sistemine telefon kostümü giydiren Nokia (bkz N900) bunda cihaz bazında aslında bence başarılı oldu ancak yeterli geliştirici desteği göremiyordu bir türlü. Bunda hem Symbian hem de Maemo sistemlerinin iOS ve Android işletim sistemleri için yazılım geliştirmeye göre daha avantajsız (hem maddi hem de kolaylık açısından) olması önemli bir faktördü. Ardından Intel ile yapılan stratejik ortaklık, Meego işletim sistemini doğurdu. Meego, Nokia’nın Maemo, Intel’in de Moblin platformlarını birleştiriyordu. Ancak kullanılabilir bir Meego sürümü bir türlü ortaya çıkamadı. Maemo’nun ölmüş sayılmasından N900 de nasibini aldı, çıktığı günlerde en gelişmiş Internet cihazı iken, Android’e Flash 10.1 gelmesine rağmen N900 Flash 9.4′te yerinde saydı.

Her geçen çeyrek yıllık finansal raporlar, satış raporları Nokia’nın aleyhine işler hale geldi. Nokia halen dünyada en çok cep telefonu üretip satan şirket. Ancak tahtı artık zangır zangır sallanıyordu. Acilen birşeyler yapılması gerekiyordu. Çiçeği burnunda sayabileceğimiz Microsoft geçmişli Nokia CEO’su Stephen Elop’un zehir zembelek şirket içi memo’su sızmıştı geçtiğimiz günlerde. Sadece bu mesaj bile Nokia’da köklü bir değişikliğe doğru gidildiğinin kanıtı sayılabilirdi. Haberlerin bir kısmı Nokia’nın Microsoft ile, bir kısmı da Google ile stratejik ortaklık duyuracağı, yani Windows Phone ya da Android ekosistemlerinden birini benimseyeceğini iddia ediyordu.

Nokia + Microsoft

Stephen-Elop_Nokia-President-and-CEOsm

Saatler bu TSİ 09:30′u vurduğu anda Nokia Conversations sitesinde ilk video yayınlandı. Nokia, Microsoft’un Windows Phone işletim sistemini birincil akıllı telefon stratejisi olarak ilan etti! Yine TSİ 12:00′de daha geniş çaplı açıklamaların yapılacağı vurgulansa da önemli anektodlar geçildi Nokia ve Microsoft tarafından. Özetle yeni ortaklığa göre;

 • Nokia Windows Phone’u esas akıllı telefon stratejisi olarak belirliyor ve platform üzerine görüntüleme/fotoğraf gibi sektör lideri olduğu konularda yenilikler yaratacağını belirtiyor.
 • Nokia Windows Phone’un geleceği konusunda pay sahibi oluyor. Donanım tasarımı, dil desteği  konusundaki ekspertizini getiriyor ve Windows Phone’u daha geniş bir fiyat aralığına, pazar segmentlerine ve coğrafyaya yayma konusunda yardımcı olacak.
 • Nokia ve Microsoft mobil cihazların evrimini etkilemek üzere müşterek pazarlama insiyatifleri ve ortak bir yol haritası üzerinde yakinen işbirliği yapacaklar.
 • Nokia’nın arama motoru Bing tarafından sağlanıyor. Microsoft’un adCenter hizmeti Nokia cihaz ve servislerinde arama içi reklam altyapısını oluşturacak.
 • Nokia Maps, Microsoft’un harita hizmetlerinin çekirdeğini oluşturacak. Maps aynı zamanda Bing arama motoru ve adCenter reklam platformu ile entegre çalışarak yerel arama ve reklamcılık tecrübesi konusunda benzersiz yenilikler sunacak.
 • Nokia’nın geniş operatör tabanlı satış/faturalama anlaşmaları Nokia Windows Phone servislerinin kredi kartı kullanımının daha kısıtlı olduğu ülkelerde satın alınmasını kolaylaştıracak.
 • Nokia Windows Telefonlarda, Microsoft’un yazılım geliştirme araçlarının kullanımı sayesinde, yazılım geliştiricilerin ekosistemin global erişiminden faydalanmaları sağlanacak.
 • Nokia’nın içerik ve uygulama dükkanı, Microsoft Marketplace ile entegre edilerek daha çekici bir tüketici tecrübesi yaratılacak.

Daha geniş kapsamlı açıklamaları beklerken, şimdiden mobil telefon dünyasında bir devrin sona erip yeni bir devrin başladığını söyleyebiliriz. Bir taraftan bugüne kadar kendi ürettiği ekmeğin üzerine, kendi tereyağını süren Nokia, ilk defa tereyağını dışarıdan alıyor. Bunun (stratejik doğruluğunu irdelemeden) son kullanıcı için ne kadar güzel bir karar olduğunu zaman ile göreceğiz şüphesiz. Bir taraftan da iki dev şirketin birlikte ne ölçüde uyumlu çalışabileceklerinin de testi olacak bu.

Nokia bu ortaklık ile, son birkaç senedir bocaladığı kendi ekosistemleri yerine herkesin kullanmaktan keyif alabileceği, tamamiyle hazır ve herşeyden önemlisi güncel bir ekosisteme kavuşuyor. Eğer kartlarını akıllı oynarlar ise tüm dünyayı kasıp kavuran yeni bir Nokia bulabiliriz karşımızda.

Steve-Ballmer-Microsoft-CEOsm

Microsoft açısından da, her ne kadar niş bir pazara hitap etse de, bilgisayar işletim sistemleri açısından en büyük, hatta tek rakibi ile mobil telefon dünyasında farklı bir silah ile mücadele şansı anlamına geliyor bu ortaklık. Microsoft’un mobil işletim sistemleri, en başından beri, iyi ve kötü yanları bir arada taşıyordu. Özellikle Windows Mobile 6.5′un ve Windows Phone 7′nin pazara geç girişi, Microsoft’un da iPhone sonrası hareketlenen mobil telefon piyasasında çok büyük pay sahibi olamamasına sebep olmuştu. Ancak artık Windows Phone gibi bir gücü var Microsoft’un, bu ekosistem sayesinde de yanlarına Nokia gibi dünyanın en büyük üreticisini çekmeyi başardılar.

Bu tip ortaklıklarda 1+1 her zaman 2 etmiyor. Eğer iki şirket güçlü yanlarını birleştirmeyi başarırlarsa, ki hızla gelişen mobil cihazların yakın gelecekte kullanması daha da keyifli, daha çok işe yarayan ve bizleri hayatın daha çok küçük parçasıyla bağlayan cihazlar olması açısından bunu dilerim, Nokia + Microsoft 2′den fazla eder. Tarihte benzerlerini gördüğümüz gibi şirket içi problemlerini ortaklığa taşır, havanda su döverlerse de 2′den az eder (hatta 1′den bile az edebilir!). Umalım ki Nokia ve Microsoft stratejik ortaklığı tutsun ki, sadece onların cihazları değil, sektördeki her cihaz, her ekosistem onların gelişimiyle büyüsün…

Basın Bildirisi:

LONDON – Feb. 11, 2011 – Nokia and Microsoft today announced plans to form a broad strategic partnership that would use their complementary strengths and expertise to create a new global mobile ecosystem.

Nokia and Microsoft intend to jointly create market-leading mobile products and services designed to offer consumers, operators and developers unrivalled choice and opportunity. As each company would focus on its core competencies, the partnership would create the opportunity for rapid time to market execution. Additionally, Nokia and Microsoft plan to work together to integrate key assets and create completely new service offerings, while extending established products and services to new markets.

Under the proposed partnership:

Nokia would adopt Windows Phone as its principal smartphone strategy, innovating on top of the platform in areas such as imaging, where Nokia is a market leader.
Nokia would help drive the future of Windows Phone. Nokia would contribute its expertise on hardware design, language support, and help bring Windows Phone to a larger range of price points, market segments and geographies.
Nokia and Microsoft would closely collaborate on joint marketing initiatives and a shared development roadmap to align on the future evolution of mobile products.
Bing would power Nokia’s search services across Nokia devices and services, giving customers access to Bing’s next generation search capabilities. Microsoft adCenter would provide search advertising services on Nokia’s line of devices and services.
Nokia Maps would be a core part of Microsoft’s mapping services. For example, Maps would be integrated with Microsoft’s Bing search engine and adCenter advertising platform to form a unique local search and advertising experience
Nokia’s extensive operator billing agreements would make it easier for consumers to purchase Nokia Windows Phone services in countries where credit-card use is low.
Microsoft development tools would be used to create applications to run on Nokia Windows Phones, allowing developers to easily leverage the ecosystem’s global reach.
Nokia’s content and application store would be integrated with Microsoft Marketplace for a more compelling consumer experience.

“Today, developers, operators and consumers want compelling mobile products, which include not only the device, but the software, services, applications and customer support that make a great experience,” Stephen Elop, Nokia President and CEO, said at a joint news conference in London. “Nokia and Microsoft will combine our strengths to deliver an ecosystem with unrivalled global reach and scale. It’s now a three-horse race.”

“I am excited about this partnership with Nokia,” said Steven A. Ballmer, Microsoft CEO. “Ecosystems thrive when fueled by speed, innovation and scale.The partnership announced today provides incredible scale, vast expertise in hardware and software innovation and a proven ability to execute.”

Please visit www.nokia.com/press for press materials.

About Nokia

At Nokia, we are committed to connecting people. We combine advanced technology with personalized services that enable people to stay close to what matters to them. Every day, more than 1.3 billion people connect to one another with a Nokia device – from mobile phones to advanced smartphones and high-performance mobile computers. Today, Nokia is integrating its devices with innovative services through Ovi (www.ovi.com), including music, maps, apps, email and more. Nokia’s NAVTEQ is a leader in comprehensive digital mapping and navigation services, while Nokia Siemens Networks provides equipment, services and solutions for communications networks globally.

DISCLAIMER

Nokia and Microsoft have entered into a non-binding term sheet. The planned partnership remains subject to negotiations and execution of the definitive agreements by the parties and there can be no assurances that the definitive agreements would be entered into.

FORWARD-LOOKING STATEMENTSIt should be noted that certain statements herein which are not historical facts are forward-looking statements, including, without limitation, those regarding: A) the intention to form a strategic partnership with Microsoft to combine complementary assets and expertise to form a global mobile ecosystem and to adopt Windows Phone as our primary smartphone platform, including the expected plans and benefits of such partnership; B) the timing and expected benefits of our new strategy, including expected operational and financial benefits and targets as well as changes in leadership and operation structure; C) the timing of the deliveries of our products and services and their combinations; D) our ability to develop, implement and commercialize new technologies, products and services and their combinations; E) expectations regarding market developments and structural changes; F) expectations and targets regarding our industry volumes, market share, prices, net sales and margins of products and services; G) expectations and targets regarding our operational priorities and results of operations; H) the outcome of pending and threatened litigation; I) expectations regarding the successful completion of acquisitions or restructurings on a timely basis and our ability to achieve the financial and operational targets set in connection with any such acquisition or restructuring; and J) statements preceded by “believe,” “expect,” “anticipate,” “foresee,” “target,” “estimate,” “designed,” “plans,” “will” or similar expressions. These statements are based on management’s best assumptions and beliefs in light of the information currently available to it. Because they involve risks and uncertainties, actual results may differ materially from the results that we currently expect. Factors that could cause these differences include, but are not limited to: 1) whether definitive agreements can be entered into with Microsoft for the potential partnership in a timely manner, or at all, and on terms beneficial to us; 2) our ability to continue to innovate and maintain the vibrancy of our Symbian-based smartphones during the negotiation of the Microsoft partnership and thereafter; 3) the negotiation and implementation of the Microsoft partnership will require significant time, attention and resources of our senior management and others within the company potentially diverting their attention from other aspects of our business; 4) in choosing to negotiate a partnership with Microsoft and utilize Windows Phone as our primary smartphone platform, we may forego more competitive alternatives achieving greater acceptance and profitability in the smartphone market; 5) the Microsoft Windows Phone smartphone platform may not be preferred by application developers, content providers and other partners impairing our ability to build a sufficiently competitive ecosystem for our smartphones; 6) the Microsoft partnership may not achieve the stated goal of producing smartphones which are differentiated from those of our competitors and preferred by our customers and consumers in the expected timeframe, or at all; 7) our ability to change our business model, way of working and culture sufficiently to work effectively and efficiently with Microsoft in order to realize the stated benefits of the partnership in a timely manner, or at all; 8) our ability to effectively and smoothly implement our new leadership and operational structure and to realize the anticipated benefits in a timely manner; 9) the implementation of the Microsoft partnership and the new operational structure may cause disruption and dissatisfaction among employees potentially reducing focus and productivity in some or all areas of our business; as well as the risk factors specified on pages 11-32 of Nokia’s annual report Form 20-F for the year ended December 31, 2009 under Item 3D. “Risk Factors.” Other unknown or unpredictable factors or underlying assumptions subsequently proving to be incorrect could cause actual results to differ materially from those in the forward-looking statements. Nokia does not undertake any obligation to publicly update or revise forward-looking statements, whether as a result of new information, future events or otherwise, except to the extent legally required.

Media Inquiries:

Nokia
Communications
Tel. +358 7180 34900
Email: press.services@nokia.com

breakthru

breakthru

1979 yılında Ankara’da doğdu. Mühendislik ve İşletme Master öğrenimini sürdürürken brainstormer tarafından Mobildunya.com’da teknoloji yazarlığına sürüklendi! O dönemde “Yazılarını geciktiren yazar” olarak nam salsa da Mobildunya.com’un uzun bir aradan sonra tekrar yayına girmesinde önemli rol oynadı…

More Posts


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Samsung Galaxy Note II (Video)
Samsung Galaxy Note II (Video)
Cep Bilgisayarı, Cep Telefonu
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Cep Telefonu
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Cep Telefonu

3 Yorum

 • Murat diyor ki:

  http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/18788321.asp

  Bu ay başında henüz piyasaya çıkmamış olan Nokia Windows telefonu hakkında Twitter üzerinden mesaj atan bir Microsoft çalışanı, şirketin sosyal-medya politikasını ihlal ettiği gerekçesiyle kovuldu.

  Windows phone ekibinde program yöneticisi olarak çalışan Joe Marini, 7 Eylül’de attığı mesajda, “Nokia’nın en pürüzsüz görünen modellerinden birini deneme şansını buldum. Yakında siz de bu şansı elde edeceksiniz!” dedi.

  GeekWire sitesinin haberine göre, Marini Microsoft’un sosyal-medya kurallarını ve blogging politikasını ihlal ettiği için işinden çıkarıldı. Microsoft’un kılavuzlarında, çalışanlara Twitter veya bloglar üzerinde gizli olan bilgileri açıklamamaları gerektiği belirtiliyor.


Geri İzlemeler ve Geri Bildirimler

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş