Nokia N900: Pili Verimli Kullanma İpuçları Cumartesi 03 Nisan, 2010

nokia_n900

Nokia N900 önceki yazımızda da belirttiğim gibi herkesin alıp rahatlıkla kullanacağı bir cihaz olmamakla birlikte, çeşitli ihtiyaçları mükemmel şekilde karşılayan tek cihaz. Ancak bir mobil cihazda pil tüketimi de en büyük önemi taşıyan özellikler arasında. N900′ün 1320mAh kapasiteli pili standart günlük kullanım için *yeterli* olarak nitelyebileceğim düzeyde. Benim kullanım alışkanlıklarımla 1.5 gün civarı idare ediyor […]Nokia N900 önceki yazımızda da belirttiğim gibi herkesin alıp rahatlıkla kullanacağı bir cihaz olmamakla birlikte, çeşitli ihtiyaçları mükemmel şekilde karşılayan tek cihaz. Ancak bir mobil cihazda pil tüketimi de en büyük önemi taşıyan özellikler arasında. N900′ün 1320mAh kapasiteli pili standart günlük kullanım için *yeterli* olarak nitelyebileceğim düzeyde. Benim kullanım alışkanlıklarımla 1.5 gün civarı idare ediyor (1 saat civarı telefon görüşmesi, yoğun olmamakla kayda değer miktarda web, sıklıkla e-mail okuma ve sürekli Nokia Messaging sunucularına bağlı kalma, sürekli EDGE/3G bağlantısı, az miktar WiFi bağlantısı, günde birkaç kere aplikasyonlara güncelleme olup olmadığını kontrol etmek).

Peki N900′ün pilinin suyunu nasıl sıkabiliriz? Kullanım zevkinize dokunmadan mümkün olduğunca pil tasarrufuna gitmek için size önerebileceğim birkaç yok ve ipucu var:

  1. Ekran ışığını mümkün olduğunca kısık ayarlarda kullanın: N900′ün büyük ve yüksek çözünürlüklü ekranı haliyle pile en çok yüklenen komponentlerden biri. Ekran parlaklığını (brightness) mümkün olduğunca düşük bir ayarda tutmak tabii ki pile de daha az yüklenilmesi anlamına geliyor. “Simple Brightness Applet” ismindeki bir programcık ile tepede pil seviyesi, sinyal seviyesi vs gösterilen yere basarak status area içerisinden 1-2 dokunuşla ekran parlaklığını ayarlayabiliyorsunuz. Ben şahsen 2/5′te tutuyorum parlaklığı, şimdilik içeride ve dışarıda yetti parlaklık seviyesi. Eğer parlaklığı anlık olarak yetersiz bulursanız 2 saniye içerisinde arttırabiliyorsunuz zaten.
  2. WiFi yerine mümkün olduğunca EDGE/3G kullanın: Tabii ki biri bedava, biri (eğer özel bir paketiniz yok ise) ücretli, ancak Facebook’tan status güncellemeleri, hava durumu, IM  mesajları vs gibi şeyler çok az veri alışverişine sebep oluyor. Böyle şeyler için EDGE/3G, internette bir sayfaya gireceğiniz zaman WiFi kullanabilirsiniz. Sürekli WiFi bağlantısı yapmadığınız zaman da pilin daha iyi dayandığını gözlemleyeceksiniz.
  3. WiFi’ı kullanmadığınızda tamamen kapatın: WiFi Switcher isimli aplikasyon ile (yine status area’dan erişiliyor) WiFi radyosunu tamamen kernelden kapatabiliyorsunuz. Bu da az da olsa pil sarfiyatını engelliyor.
  4. Hızlı data ihtiyacınız olmadığında 2G ağını kullanmayı tercih edin: Pil sarfiyatı 2G ağında daha az olduğu için hızlı data ihtiyacınız olmadığı anlarda 2G ağına bağlı kalmayı tercih edebilirsiniz. İşinizi kolaylaştırmak için yazılmış 3G/2G/Dual Mode Selection Applet diye bir yazılım var. Status menu’den tek tıklama ile 1-2 saniye içerisinde bağlı olduğunuz ağı değiştirebiliyorsunuz. Açıkcası sürekli olarak 3G’ye bağlı kalmak da pile çok yüklenmiyor, ama gözlemlerime göre Dual Mode, yani 3G sinyali düşük olduğu anlarda 2G’ye dönme modu sürekli bağlantı şeklini değiştirdiğinden pile etki edebiliyor.
  5. Mümkün olduğunca az masaüstü ekranınız olsun: Bundan emin olmamakla birlikte bir sitede okuyup kendim uygulamaya geçirdim. Yazılana göre ne kadar çok desktop ekranınız olur ise, pile de o kadar çok yük biniyormuş. Bunu direk olarak onaylayamamak ile birlikte Facebook, Foreca Weather vs gibi internet bağlantısı gerektiren ve animasyonu olan widgetları bir ekrana, daha statik widgetları ikinci bir ekrana yerleştirerek kullandığım ekran sayısını ikiye düşürdüm. İstediğim bilgi ve görüntülere ulaşma kolaylığı açısından faydası oldu, pil konusunda çok yorum yapamayacağım. Denemeye değer sadece… Ekleyebileceğim bir şey Facebook widget’ı gibi animasyonu olan widgetlar işlemciye anlık olarak bol miktarda yükleniyor. Bunun gibi widgetların olduğu sayfayı ekranda sürekli göstertmezseniz bunun pile katkısı olacaktır.
  6. Gereksiz yerlerde titreşimi açık tutmaktan kaçının: Örneğin ekrana dokunduğunuzda oluşan “haptic feedback”, yani o ufak titreşim, ekrana her dokunuşunuzda titreşim motorunun çalıştırıldığı anlamına geliyor. Eğer çok gerekli görmüyorsanız, ekran titreşimlerini kapatmanız pile biraz katkıda bulunacaktır.

Şimdilik pil konusunda tavsiyede bulunabileceğim konular bundan ibaret. Benim yaptığım gibi cihazın işlemci ve RAM yükünü canlı olarak görmenizi sağlayan cpumem-applet yazılımını kullanırsanız (minik bir status area ikonu olarak görüntüleniyor, soldaki çizgiler CPU, sağdaki çizgiler RAM kullanımı olmak üzere) telefonda yaptığınız hangi işin, kullandığınız hangi programın RAM ve CPU’ya daha çok yüklendiğini, ve haliyle pile gelen yükü arttırdığını gözlemleyebilirsiniz. İhtiyaçlarınıza göre kullanım şeklinizi de bu bilgi ışığında düzenleyebilirsiniz…

Bir not daha geçmek gerekirse, sayısız cep telefonu marka ve modeli için kaliteli piller üreten Mugen’in N900 için de 2400mAh’luk bir pili mevcut. Telefonu 7mm kadar daha kalın hale getirse de, benim kullanım şeklimle normalde pili 1.5 gün dayanan telefonun pil ömrünü 2-3 güne çıkardı rahat bir şekilde. Halen pil ile ilgili testlerim sürmekle birlikte (5 tam şarj döngüsünü tamamlamak üzereyim, bundan sonra daha sağlıklı veriler olacak elimde) günlük kullanımdan ziyade yoğun kullanıma ihtiyacınız olacak günlerde kurtarıcınız olabilecek bir batarya Mugen’in 2400mAh’luk devi. Yakında pil ile ilgili de bir inceleme ile karşınızda olacağız…

breakthru

breakthru

1979 yılında Ankara’da doğdu. Mühendislik ve İşletme Master öğrenimini sürdürürken brainstormer tarafından Mobildunya.com’da teknoloji yazarlığına sürüklendi! O dönemde “Yazılarını geciktiren yazar” olarak nam salsa da Mobildunya.com’un uzun bir aradan sonra tekrar yayına girmesinde önemli rol oynadı…

More Posts

Etiketler: , , ,

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Üçüncü Ekosisteme Hoşgeldiniz
Üçüncü Ekosisteme Hoşgeldiniz
Cep Telefonu
Nokia ve Microsoft Stratejik Ortaklığı
Nokia ve Microsoft Stratejik Ortaklığı
Cep Telefonu
N900´de Flash 10.1imsi
N900´de Flash 10.1imsi
Cep Telefonu

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş