Web Canavarı Nokia N900 [İnceleme] Çarşamba 17 Mart, 2010

nokia_n900_inceleme_01

Nokia N900 bir telefon mu? Yoksa bir cep bilgisayarı mı? Sanırım ilkinden çok ikincisi… N900 kesinlikle herkese göre bir cihaz değil, ama eğer benim gibi mobil internete ve e-postaya çok önem veriyorsanız N900 sizin için de en uygun cihaz olabilir. Herşeyden tekrar etmek gerekirse, Nokia N900 herşeyden önce bir cep bilgisayarı. Hatta cep bilgisayarı da […]Nokia N900 bir telefon mu? Yoksa bir cep bilgisayarı mı? Sanırım ilkinden çok ikincisi… N900 kesinlikle herkese göre bir cihaz değil, ama eğer benim gibi mobil internete ve e-postaya çok önem veriyorsanız N900 sizin için de en uygun cihaz olabilir.

Herşeyden tekrar etmek gerekirse, Nokia N900 herşeyden önce bir cep bilgisayarı. Hatta cep bilgisayarı da demeyelim, bilgisayarın cebe sığabileni diyelim. ARM Cortex A8 600MHz işlemcisi, 256MB RAM (+768MB Virtual RAM), 32 GB disk alanı, 800×480 piksel ekranı ve Linux tabanlı Maemo 5 işletim sistemi ile bir bilgisayar. Nokia’nın N770, N800, N810 ve N820 Internet Tablet’lerinden edindiği tecrübenini tamamen yansıtıldığı cihaz, atalarının aksine cep telefonu özellikleri de taşıyor.

Kutudan çıktığı anda N900 günümüz telefonlarından bekleyeceğimiz iki özellikten yoksun geliyor. Birincisi MMS, bu geniş yazılım desteği ile hemen halledilmiş durumda, şu anda N900′im ile MMS alıp, (yalnızca resim ekleyebilmek kaydıyla) yollayabiliyorum. Bu özelliğin cihazın yazılımına Nokia tarafından da eklenmesi bekleniyor, şu anda Maemo kullanıcıları tarafından geliştirilmiş bir çözüm kullanılıyor.

Eksik olan ikinci özellik ise Sim Toolkit desteği. Yani sim kartınız ile iletişim gerektiren bazı özelliklerden şu anda faydalanamıyoruz N900′de. Yüksek güvenlik denetimleri isteyen Mobil İmza gibi özellikler de bunlara dahil. Sim Toolkit’in de kısa süre içinde N900′e ekleneceği görüşündeyim.

N900′ün ilk olarak telefon özelliklerine yoğunlaşıyorum, çünkü bende cihazı almadan önce soru işareti yaratan yegane özelliğiydi. Yukarıda saydığım özellikler dışında bana göre eksik kalan başka birşeyi yok telefon özellikleri açısından. Gayet detaylı rehberi, zil sesi, mesaj tonu, internet mesajlaşma tonu, e-posta tonuna farklı sesler ve ses yüksekliği ayarlama şansı, gayet kaliteli sesli görüşme, konverzasyon şeklinde mesajlaşma (internet mesajlaşmaları da aynı yere entegre) ve genel olarak kolay kullanımıyla yukarıda saydığım iki eksik haricinde tüm telefon ihtiyaçlarınızı giderecek nitelikte. Üstelik kuvvetli işlemcisi ve şık arayüzü sayesinde bunu göze güzel görünür şekilde yapıyor.

Bu arada belirtmekte fayda var ki, Nokia N900 en azından şimdilik cep telefonu ağı üzerinden görüntülü konuşma özelliğini desteklemiyor. Bence hiçbir şekilde bir kayıp değil bu özelliğin eksik olması, 3G geldikten sonra 2-3 kere görüntülü konuşma olayını deneyip bir daha kimseyi görüntülü aramamış biri olarak yanlı düşünüyor olabilirim, benim gibi düşünenler bu eksikliği hissetmeyecektir bile. Bu arada N900′ün ön tarafında kamera mevcut, yani bu özellik daha sonra telefona entegre edilebilir. Zaten halihazırda çeşitli internet üzerinden iletişim sistemleri ile görüntülü görüşme yapılabiliyor N900′de.

N900′e başlıkta Web Canavarı dememin sebebi, cihazın piyasadaki en başarılı mobil browser’a sahip olmasından kaynaklanıyor. Flash 9.4 desteği ile (10.1 de yakında gelecek), N900′ün şimdiye kadar açamadığı, düzgün gösteremediği bir site görmedim. Kendi browser’ı da Mozilla tabanlı olan N900 için ayrıca Firefox’un da mobil tarayıcısı mevcut. Geniş bağlantı seçenekleri ile, dilerseniz N900′ü WiFi bulduğunda WiFi’a yönlendirebiliyorsunuz, dilerseniz otomatik bağlanmasını engelliyorsunuz, dilerseniz sadece EDGE/3G üzerinden bağlattırıp WiFi’a istediğiniz zamanlar sokuyorsunuz. Herşey sizin elinizde yani.

E-posta yöneticisi olarak Nokia’nın Symbian’lı telefonlarından alıştığımız Nokia Messaging sisteminin yanında standart POP3 e-posta desteği ve Mail for Exchange desteği geliyor. Ben önceki telefonlarımda olduğu gibi Nokia Messaging’i kullanmaya devam ettim, html destekli push e-posta alarak e-posta iletişimimi kesintisiz sürdürüyorum. Henüz gelen e-postaları ana ekranda sürekli listeleyecek bir widget mevcut değil, ancak yeni bir/birkaç e-postanız olduğunda bunu cihazınızda rahatlıkla görerek E-posta yöneticisine girebiliyorsunuz.

SMS’ler ve IM, yani MSN, Google Talk gibi Instant Messaging hizmetlerinin mesajlarını aynı yerde, Conversations altında görüyorsunuz. Ayrıca IM kontaklarınızı rehberdeki kontaklarınız ile birleştirebiliyorsunuz. Hatta, söz rehberden açılmışken, “Hermes” adındaki yazılım ile (3. parti yine) Facebook arkadaş listenizdeki kişiler ile telefon rehberinizi birleştirip, iki listede de olan kişilerin bilgilerini Facebook yardımıyla güncelleyebiliyorsunuz (resim, doğum günü vs gibi). Tekrar mesajlaşma konusuna dönersek N900′ün iPhone’dakine benzer diyebileceğimiz, konverzasyon tabanlı bir sistemi var. En yeni mesaj gönderek kontağın adı en üste çıkmakla birlikte, o isme (ve yanındaki mesaj metnine) tıkladığınızda sizi o kişiyle yaptığınız tüm yazışmaya götürüyor telefon. Yukarıya doğru parmaklarınızı kullanarak tırmandıkça daha eski mesajlara doğru gidiyorsunuz. Güzel bir sistem. Bir konverzasyon içindeki istediğiniz mesajı/mesajları da silebiliyorsunuz tabii ki tüm konverzasyonu silmeden. Mesajlar ile ilgili bir negatif not; eski Nokia telefonunuzdan SMS’lerinizi N900′e aktarmak biraz çetrefilli bir iş. Internet üzerinde nasıl yapılacağına dair çeşitli kaynaklar var, ama Linux komut satırı üzerinden (terminal) komutlar girerek yapmak gerekiyor şimdilik. N900′ün herkesin telefonu olmadığını söylememiz için sebeplerden biri de bu.

Fotoğraf konusuna pek girmeye gerek yok. 5MP Carl Zeiss optikli fotoğraf  makinası olsa da, Xenon flaş değil çift LED flaş kullanıldığı için cihazda, yetersiz ışık koşullarında çekilen fotoğrafların kalitesi vasatı geçmiyor. Ama kimsenin de N900′ü fotoğraf makinası niyetine satın alacağını sanmam zaten.

Cihazın tuşları çok kullanışlı. Ağustos ayından beri N97 kullanmama rağmen bazı anlarda tuşları ile zorlanırken, N900′ün klavyesini sanki yıllardır kullanıyormuşcasına kullanıyorum. Cihazın ön yüzeyinde hiç tuş yok, kenarlarda telefonu kilitleme/açma kaydıraçı, fotoğraf çekme düğmesi, telefonu açma/kapama düğmesi, ses açma/kısma düğmeleri mevcut. Kilit kaydıracı daha kolay bir yerde olabilirmiş, ama telefonu açma düğmesine bir kere bastığınızda ekran açılıyor ve ekran içinde bir düğmeyi yana kaydırarak da kilidi açabiliyorsunuz. Ayrıca telefonu tekrar kilitlemek için açma/kapama düğmesine çift tıklamanız yeterli oluyor.

Ekran tek kelimeyle müthiş! 800×480 çözünürlükte webde gezmek de, video izlemek de büyük keyif. Ayrıca pek çok farklı video formatını N900′de izleyebilmek için kolayca Applications menüsünden ekstra yazılım indirebiliyorsunuz. Yine işlemciye değinmeden edemeyeceğim, N900 güçlü işlemcisi sayesinde video işlerinin altından çok başarılı bir şekilde kaklıyor. Medya oynatıcının iki kusuru var, ekolayzer (EQ) desteği yok henüz. Aslında var da, yok diyelim, çünkü yine Terminal üzerinden komutlar yazarak yükleniyor, çoğu kullanıcının yapamayacağı, ya da denememesi gereken işler. Sesler biraz olması gerekenden tiz çıkıyor, EQ desteği geldiğinde tam istediğimiz sesi N900′den alabileceğiz. İkinci kusuru ise bir mp3′ten diğerine geçerken 1 saniyeden kısa da olsa sessizlik olması. Birbirine bağlı parçalar dinlerken müzik kesiliyor bu sebepten dolayı. Bunun da düzeltileceği, düzeltilmezse bu tarz bir kusuru olmayan bir müzik çaların geleceğini düşünüyorum cihaza.

N900′ün ön kısmında (cihazı yan tuttuğumuzu varsayarak) sol alt köşede bir durum ışığı var. Bu ışık cihazın bize iletmek istediği mesaja göre farklı renklerde ve farklı sıklıklarla yanıp sönüyor. Örneğin okumadığınız bir mesaj mı var, hızlı bir şekilde iki kere mavi ışık yanıp sönüyor. Cihaz şarj olurken kırmızı ışık yavaş bir şekilde yanıp sönüyor. Pil dolduğu zaman sabit olarak yeşil yanıyor. Kısaca telefona uzaktan şöyle bir baktığınızda neler olup bittiğini anlayabiliyorsunuz büyük ölçüde.

Tasarım ve üretim kalitesi itibariyle N900 oldukça sağlam ve kaliteli gözüküyor. Cihazın neredeyse tamamı boya dökülmesi yaşatmayacak tarz malzemeler ile kaplanmış. Elinize aldığınızda sağlam bir cihaz tuttuğunuzu hisettiriyor size. Kızaklı klavyesi hariç oynayan bir parçası yok. Klavye de gayet sağlam duruyor.

Herhalde bizler için N900′ün en büyük dezavantajı, görünüşe göre, Türkiye’de piyasaya çıkmayacak olması. Yurt dışına gidip gelenler N900′ü Avrupa, Amerika, Uzak Doğu ve Arap Yarımadası’nda çeşitli ülkelerden edinebilirler, ama Türkçe klavyeli, Türkiye’den garantili bir versiyonu olmayacak gibi duruyor. Amerika’da zaman zaman $440 seviyesine kadar inen N900 şu anda en ucuz $500′a satılıyor (bu yazının yazıldığı gün/tarih için geçerlidir). Bu arada Türkçe klavyeli versiyonu derken, cihaz için sanal Türkçe klavye zaten mevcut ve kolaylıkla yüklenebiliyor, çok da başarılı çalışıyor. Ekrandaki tuşlara basarak Türkçe karakterleri kullanabilir hale geliyorsunuz bu şekilde. Ayrıca N900′ün yazılımının da Türkçe çevirisi mevcut. Dileyen bunu da yükleyerek cihazı Türkçe kullanabiliyor.

N900 herkesin telefonu olmayabilir, ama en gelişmiş özellikleri sunan telefon olduğunu düşünüyorum şu anda. Internet deneyimi konusunda hele, eline su dökebilen cihaz şu anda yok. Android için Flash 10.1 çıktığında bu açıdan piyasa biraz daha kızışacak ama N900 halihazırda 5-0 falan önde benim tecrübeme göre.

Nokia N900 ile ilgili pek yakında başka tecrübelerimi de paylaşacağım. Fotoğraflar da yakında eklenecek…

breakthru

breakthru

1979 yılında Ankara’da doğdu. Mühendislik ve İşletme Master öğrenimini sürdürürken brainstormer tarafından Mobildunya.com’da teknoloji yazarlığına sürüklendi! O dönemde “Yazılarını geciktiren yazar” olarak nam salsa da Mobildunya.com’un uzun bir aradan sonra tekrar yayına girmesinde önemli rol oynadı…

More Posts


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Samsung/Google Galaxy Nexus İncelemesi – Mobildunya.com Özel
Samsung/Google Galaxy Nexus İncelemesi – Mobildunya.com Özel
Cep Telefonu, Donanım İnceleme
Windows Mobile 6.5 İncelemesi
Windows Mobile 6.5 İncelemesi
Cep Telefonu
HTC HD2 Video İnceleme
HTC HD2 Video İnceleme
Cep Telefonu

28 Yorum

 • Tunç Timur diyor ki:

  Teşekkür ederim. Mükemmel bir durum özeti. Aradığım bir çok soruya cevap aldım.
  N900′ü Moskova’dan getirttim, Turkcell’e kaydettirdim. Mobil imza ve görüntülü haberleşme yapmayınca Turkcell’e sordum. Cihazı aldılar laboratuvarlarında test ettiler ve bu özellikleri veremeyeceklerini bildirdiler. Vodafon’a sordum. e-posta ile verdikleri cevapta, mobil imzanın zaten kendilerinde olmadığını, ancak görüntülü görüşmenin sağlanaileceğini bildirdiler. Mecidiyeköy’deki işyerlerine giderek test etmemi önerdiler, ancak zaman bulup gidemedim. Vodafon bu telefonu tüm Avrupda sattıpı için bu desteği veritodur diye düşünüyorum. Benim cihaz ile ilgili sorunum ise pili. Kolay kolay “tam dolu” olmuyor, ve (kullanımda farklılıklar olmasa da) bazen çabucak pili bitiyor. Bu da bendeki cihazın problemi sanırım. Yeni ve güçlü bir pil ısmarladım.
  Yaznınız için tekrar teşekkür ederim.

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Yazıyı işe yarar bulduğunuza çok sevindim…

  Mobil imza için gerekli olan Sim Toolkit özelliği henüz N900′de yok, ancak Maemo da açık kaynak bir işletim sistemi olduğundan Maemo toplulukları şimdiden Sim Toolkit desteği üzerinde çalışıyorlar. Kaynak kodları günün sonunda bu özelliğin bir aplikasyon ile cihaza eklenmesine izin verir mi bilemem ama bence büyük ihtimal zamanla N900′e gelecek özellikler arasında olacak…

  Bu arada görüntülü GSM/3G görüşmesi henüz N900′de yok, hiç test etmenize gerek yok. Çok yakında gelecek olan PR1.2 güncellemesi ile görüntülü görüşme mümkün olacak diye biliyorum.

  N900′ün orijinal pili bende normal kullanım ile 1.5 gün civarı dayanıyor. Ben de Mugen marka 2400mAh pil aldım ve onu test eder vaziyetteyim cihaz ile. Kesinlikle fark ediyor, 2-3 gün civarına geldi süre bu pil ile. Tabii ki bu benim kullanım alışkanlıklarımla geçerli olan süre. Benden farklı şekillerde kullananlar için süre çok farkedebilir, çok daha uzun, çok daha kısa dayanabilir pil. Pil tüketimini kullanım zevkini pek rahatsız etmeden en aza indirmek için de birkaç tavsiyede bulunabilirim, hatta bunu yeni bir başlık açarak yapayım, daha çok kişiye hitap edebilecek bir konu…

 • cagdas diyor ki:

  kardes bende amerıkadan aldım sana bı sorum olacaktı gprs ayarlarını yapıp turk sebekelrınden ınternete gırebıldınmı?vodofona sordum gprs ayarları mevcut degıldır dedıler tessekurler maıl atarsan sevınırım

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Selam,

  Ben Turkcell kullanıyorum, ilginç bir şekilde Turkcell gprs internet ayarları otomatik olarak beliriyor telefonda ayarları silsem de. Ama sizin ayarlarınız otomatik olarak çıkmıyorsa telefonda şu yolu kullanabilirsiniz. Vodafone’dan başka bir gelişmiş telefon için ayar konusunda yardım isteyin, örneğin Nokia N97. Menüler ve internet ayarlarına ulaşacağınız yerler farklı tabii ki iki telefonda ama sonuçta yapılacak ayarlar aynı.

  Telefona fAPN yazılımını yükleyin, fAPN’i yüklemek için Extras-testing repository’lerinden program kurabiliyor olmanız gerekiyor (en son bu repository’deydi). Bunun için google’dan nasıl extras-testing’i tanımlayabileğinize bakabilirsiniz eğer telefonunuzda tanımlı değil ise (eğer bu konuda birşey yapmadıysanız henüz tanımlı değildir).

  Bunun için App Manager’a girip, Yukarıdaki Application Manager yazısına tıklayıp menüsüne girip, Application catalogues’a girmelisiniz. New’ı seçerek aşağıdaki ayarları girmeniz gerekiyor:
  Name: Extras-testing
  Address: http://repository.maemo.org/extras-testing
  Dist: fremantle
  Comp: free non-free

  Bu ayarı yaptıktan sonra fAPN’i App Manager’da görebiliyor ve yükleyebiliyor olmanız gerekiyor. Bu arada Extras ve Extras-devel (extras-devel biraz daha deneme aşamasındaki programları içerir ve dikkatle kullanılması gerekir) repository’lerini de tavsiye ederim. fAPN bir ihtimal Extras’a da taşınmış olabilir ben yüklediğimden beri.

  fAPN’i yükledikten sonra programa girerek Add New APN seçeneğini seçerek istediğiniz isimle bir APN yaratın (ör. Vodafone Internet). APN internet ayarlarının saklandığı iletişim noktası adıdır (Access Point Name). Yeni bir APN yarattığınızda fAPN bu APN ile ilgili ayarları normal internet ayarları kısmından yapmanızı söyler.

  Telefonun ayarlarına girip (Settings), Connectivity altındaki Internet connections’a, oradan da sağdaki Connections düğmesine basarak tüm internet ayarlarınızın listesine girdiğinizde yeni yarattığınız APN’i de bunların arasında bulabilirsiniz. Bu yeni APN’e tıklayıp, yandan Edit’i seçtiğinizde Vodafone’un size yaptıracağı tüm ayarları girebileceğiniz yere ulaşmış oluyorsunuz. Vodafone ayarlarını girip kaydettiğinizde artık bu APN aracılığı ile Vodafone üzerinden internete bağlanabiliyor olmalısınız…

  Eğer açık bir şekilde anlatmadığım bir kısım oldu ise, ya da farklı bir sorunuz olur ise lütfen tekrar mesaj atın, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım…

 • helin diyor ki:

  ben facebook tan video izliyemiyorum.flash player gerekli diyor.yukluyorum ama olmuyor.ne yapmam gerek?tesekkurler

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Selam,

  N900′de Flash 9.4 var, Facebook ise Flash 10.1 istiyor videolar için. Normal şartlarda N900′den Facebook videoları izlenemiyor ancak biraz hile-hurda bir yol var izleyebilmek için. N900′deki Flash library’sini güncelleyerek, web’deki Flash içerikli sitelere sanki cihazda Flash 10.1 yüklüymüş gibi göstermek mümkün. Bu şekilde pek çok Flash 10.1 içerik N900′de izlenebiliyor, Facebook videoları da buna dahil.

  Konu ile ilgili daha detaylı bir başlık açacağım, ama öyle yapana kadar aşağıdaki linki takip ederek gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz:
  http://talk.maemo.org/showpost.php?p=766484&postcount=967

 • helin diyor ki:

  tesekkurler aciklamaniz icin ama ben pek anlamadim.flash libary nerden bulabilirim ve nasil guncellenir?

 • breakthru breakthru diyor ki:

  @helin
  Biraz daha basit bir yol çıktı ortaya. Ana konuya da ekledim yazıyı ama buradan da paylaşayım sizinle. Aşağıda linki bulunan programı telefona yükleyerek Flash versiyonunu istediğiniz gibi gösterebilirsiniz sitelere:

  http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/tweakflashver/

  Not olarak aplikasyonun çalışması için telefonunuzda en güncel yazılım versiyonunun (PR1.2) yüklü olması gerektiğinin altını çizeyim…

 • sevda diyor ki:

  Çok güzel gerçekten ya mükemmel bir tanıtım olmuş

 • fatih diyor ki:

  slm bende N900 almayı düşünüyorum fakat türkiye de satışa sunulmadığı için telefonda bir sorun çıkarsa halledebilir miyim! her türlü güncellemeleri indirme imkanım varmı?cevap verirseniz sevinirim.

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Merhaba,

  N900′ü bugün için gözü kapalı tavsiye etmek, yazıyı yazdığım günlere nazaran biraz daha zor. Telefonda sorun çıkarsa büyük ihtimalle halledebilirsiniz. Tamir eden yerler var. Güncellemeleri de sorunsuz indirebiliyorsunuz. Ama N900′ün 1 numaralı avantajı, yani web sayfalarını en iyi açan cihaz olma üstünlüğü elinden alınıyor. Android 2.2 (Froyo) sürümlü cihazlar Flash 10.1 desteği ile N900′ün şu anda önünde.

  Kasım ayı içerisinde çıkması beklenen PR1.3, yani yeni sürüm yazılımı ile N900 Flash 10.1 destekleyecek mi henüz bilmiyoruz. Ama Meego ile çift işletim sistemi geliyor bu güncelleme ile N900′e. Önünün ne kadar açık olduğunu önümüzdeki dönemlerde göreceğiz.

  Benim tavsiyem eğer aceleniz yoksa biraz beklemeniz yönünde olur. Eğer hemen yeni bir smartphone almak istiyorsanız N900′ü ikinci planda düşünün derim…

  Bir ufak not: N900′ü Türkiye’de kullanmanın tek dezavantajı Ovi Store’da yurt dışında sunulan paralı içerikleri Türkiye sınırları içinden satın alamıyoruz. Telefon burada satışta olmadığından içeriği Türkiye’ye sunmuyorlar nedense. Onun dışında bir kısıtlama ya da engelleme ile karşılaşmadım…

 • fatih diyor ki:

  teşekkürler çok iyi açıkladınız almayı düşünüyorum ama acelem yok o yüzden yeni sürümü çıkınca alırım =)

 • Mehmet diyor ki:

  Selam arkadaşlar.Benim acil n900 ile ilgili yardıma ihtiyacım var.Application dan bir üst yazılımı indirirken zannedersem eskisini sildi ve yenisini yüklerken de sorun çıktı.Şu an n900 ü açıyorum.Installing software update.Please do not interrupt .çıkıyor ve sonra kapanıyor.Acaba ne yapmam gerekiyor yardımıcı olabilir misiniz?

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Merhaba oncelikle gecmis olsun… Boyle bir sorunla sashen karsilasmadigim icin adim adim yardimci olamayacagim ama yapmaniz gereken N900unuzu PC araciligi ile tekrar flashlamaniz sanirim. Google’da flashing n900 via pc seklinde aratirsaniz sizin icin gerekli kaynaklara ulasabilirsiniz sanirim. Boyle durumlarda windows xp daha guvenli oluyor genelde, ben windows 7′nin xp modu ile bir kere flashlamistim telefonu ilk aldigim zamanlarda…

  Umarim kisa surede probleminizi cozersiniz…

 • Mehmet diyor ki:

  Merhaba breakthru.Dediğiniz adrese bi göz attım.Ayrıca bi sorun daha var n900 ü pc ye kabloyla bağlayınca görmüyor.Daha doğrusu hemen kapandığı için yükleyemiyor pc ye ve açılmıyor.Dediğiniz sitede ingilizce.Yani ordan bakmak zor olacak benim için.Biraz daha adım adım yazarmısınız?tam olarak nedir bu flashlama?

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Size e-mail attım…

 • yusufcan diyor ki:

  slmn alykm kardeş n900 ü babam bana türkmenistan dan gönderdi facebook tan video açamıyor bu sorunu halledip geri göndercem telefonu baba ma va bir kaç gün vaktim var flash player yüklemem gferekiyormuş nasıl yapabilirim cvp verirseniz cok sevinirim şimdiden teşekkürler

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Selam,

  N900′de Flash 9.4 yüklü, ancak Facebook videoları artık Flash 10.1 istiyor ve bu sürüm N900 için henüz çıkmadı. Facebook videoları ile halihazırda çalışıp çalışmadığını bilmediğim bir çözüm telefonun Flash versiyonunu güncellemeden sitelere sanki versiyonu 10.xx’miş gibi göstermek. Bunun için http://maemo.org/downloads/product/Maemo5/tweakflashver/ adresindeki tweakflashver yazılımını telefonunuza kurup Flash versiyonunu istediğiniz ileri sürümlerden biriymiş gibi gösterebiliyorsunuz. Dediğim gibi Facebook’ta çalışıp çalışmadığını bilmiyorum malesef…

 • turkiyem diyor ki:

  slm ben n900 u qatardan aldim ve pro 1.2 veya 3 versiyonuna guncellemek istiyorum bunu nasil yapabilirim.ikinci olarakta msn programi var ama proxy ayarlari istiyor bunu nasil yapabilirim?

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Merhaba,

  Yazılımı PR 1.3′e yükseltmek için bilgisayarınıza Ovi Suite kurup, N900′ü Ovi Suite’e tanıttıktan sonra Araçlar menüsü altındaki Yazılım Güncellemeleri’ne tıklayın. Açılan pencerede telefonunuz için son versiyon yazılım gösterilip indirme ve kurma düğmesi çıkacaktır. Kolaylıkla bu şekilde yazılımı güncelleyebilirsiniz.

  Bir alternatif de telefonun içindne güncellemeyi yapmak. App Manager altından Updates’te mevcut güncellemeler görülebiliyor. Ama size tavsiyem Ovi Suite ile yapmanız yönünde olacaktır.

  MSN ve proxy ayarları konusunda bir bilgim yok malesef. Ben MSN (Pecan) for conversations eklentisi ile telefonun standart mesajlaşma menüsünden kullanıyordum MSN’i, herhangi bir proxy ayarı gerekmiyordu.

 • samet diyor ki:

  merhaba kardeşim önelikle söylemeliymki sen tam bi n 900 üstadısın e bende bunun delisi olunca kendimi burda buldum evet bende bu cihazdan almayı düşünüyorum ağustos ayında elimde olucak cihaz ama herkezde oldugu gibi bendede bazı şşüpheler var.yardımcı olursan cok sevinirim öncelikle şunu sormak istiyorum yani kullanan biri olarak sana. ben çok msjlasan biriyim e haliyle telefonda dokunmatik klavyeside var ama o ayrı tabi ilk defa böyle bi telefon kullanıcam yani dokunmatik.simdi soruyorum ben klavyede pek msj yazamam zaten msjları t9 da yazıyorum böyle msj yazınca acaba dokunmatik özelliği hemem yıpranırmı yada tutukluk felan yaparmı breakthru..ondan sonra cihazın türkiye girişi yok e dolayısıyla garanti felanda yok yani sağlam bi cihazmı dış kasa olsun kullanma yönünden olsun ve alt kızağı, genelde nokıa nın kızakları pek beğenilmez diye biliyorum ama. nası bu sağlammı.ve son sorum ben multimediaya telefon özelliğinden daha cok önem veriyorum telefon divx vidoları filmleri nası iyi oynatıyomu yani beni multimedia yönünden tatmin edermi. kusura bakma ya çok konustum ama son bişey daha sorucam yukarıdaki soruları okudumda herkesin programsal ve sistematik sorunlari var bende cihazı 2011in ağustos ayında alacagım için sene sanslımıyım yani içinde flash 10.1 felan ne biliyim senin dediğin seyler olurmu yoksa hepsi standartmı üretiyo k.bakma çok konustum ama bunları öğrenmek istiyorum biran önce yardımcı oursan sana minnettar olurum şimdiden çok saol .esen kal.N 900 le kal

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Kusura bakmayın, nedense yaptığınız yorumun bildirisi bana email ile ulaşmadı. Şimdi yorumlara bakarken gördüm.

  Öncelikle N900 satın almak için ne kadar iyi bir zaman bilmiyorum. Hem Nokia’da hem mobil telefon dünyasında çok hızlı değişimler oluyor ve bu değişimlerin içinde N900 yok gibi görünüyor. Eğer cihazını ciddi miktarda kurcalamayı seven, farklı işletim sistemleri deneyecek ve Linux ve benzeri konulardan anlayan biriyseniz N900 çok açık bir cihaz, hatta Android’in en son sürümünü bile oldukça güzel şekilde çalıştırıyor. Ama standart kullanım için artık miyadı dolar vaziyette malesef. İşletim sistemi Maemo rafa kalktı, yerine gelecek olan Meego’dan ses seda yok pek, Nokia bugün Microsoft ile anlaşarak esas işletim sisteminin Windows Phone olacağını duyurdu.

  Sorularınızın cevaplarına gelince. N900′de direk olarak T9 yazı girişi yok. Yazılım ile eklenebiliyor diye tahmin ederim, ama hiç denemediğim için nasıl bir tecrübe sunacağını bilmiyorum. Ancak dokunmatik özelliğinin yıpranmayacağından eminim diyebilirim.

  Telefon inanılmaz düzeyde sağlam. Benim (tamamen şanssızlık eseri) bugüne kadar kullandığım telefonlar arasında en çok yere düşürdüğüm cihaz oldu, bana mısın demedi. Yalnızca birkaç günlüğüne bir arkadaşıma ödünç verdiğimde nasıl yaptığını bilmediğim bir şekilde kasaya zarar verdi. Ama ben nasıl ve ne kadar çok yere düşürdüğümü biliyorum, bu cihaz gerçekten sağlam!

  Multimedya yönünden ne kadar memnun eder bilmiyorum. Telefonun en önemli özelliği Internet tecrübesi. Müzik dinlerken iki şarkı arasında ufak bir sessizlik oluyor. Bu Android telefonlarda da var, ama özellikle iki şarkının birleşik olduğu albümler dinliyorsanız (ör. konserler, pek çok çeşitli yabancı albümler) sizi bu açıdan üzebilir. Video oynatma konusunda başarılı, ancak internetten indireceğiniz herhangi bir videoyu oynatabileceğiniz anlamına gelmiyor bu. En temizi N900 için özel olarak videoyu bilgisayarınızda oluşturmak.

  N900 gerçekten çok güzel bir cihaz, ama sizin alacağınız tarihte onu almanız yerine size Android işletim sistemli ya da eğer Nokia yetiştirebilir ise Windows Phone tabanlı bir cihaz almanızı öneririm. Saydığınız her açıdan sizi daha mutlu edecektir diye düşünüyorum.

  Geciken yorum onayım, ve cevabım için özürlerimle…

 • ümit özgür diyor ki:

  herkese merhaba.iki gün önce n900 aldım.yazılımını kendi bildirim alanında göstererek güncelledim.şu anda en son sürümü yüklü.sorunum bu gün dördüncü günüm ve sabah kamerayı açmaya çalıştım fakat uygulama hatası diye bi uyarı verdi.ne olur bana bi yardımcı olun flashladım formatladım ama gene yok gene yok.acaba yüklediğim uygulamalardan mı kaynaklı diyorum onlarıda zaten kendi uygulama yöneicisinden indirdim.uygulama hafızasına format atıp temizlemek istedim ama oda olmuyor sanırım.ne olur kardeş bana bi yol göster kolay gelsin.açıklamaların çok güzel.tekrar canı gönülden teşekkür ederim

 • N900 32gb maemo no:10 diyor ki:

  mrb nasilsin kardesim bi sikintimi daha paylasayim dedim seninle.ben agustos ayında N900ü 400£ yada daha düşük bi fiyata almanyadan getirtecegim acaba sana göre fiyatı normalmi.çünkü almanyadan aldigim referansa göre o aya kadar fiyatı düşebilir dediler bana kisacasi N900ün fiyatı git gide düşüyormu böyle bisey mümkünmü saygılar..

 • Ersan diyor ki:

  Makale başlığına ben hiç katılmıyorum 1ghz işlemcili telefonlardan söz edilirken nokianın dürtmatik bu telefonundan canavar diye bahsetmek abest olmuş biraz…

 • breakthru breakthru diyor ki:

  Merhaba,

  Sanırım yazıyı yeni buldunuz ancak yazı 1 seneden daha önce yazılmıştı. Yazıldığı tarihte de web konusunda rakipsiz en başarılı cihazdı. Henüz Android telefonlarda Adobe Flash Player yok iken, Nokia N900′de Flash 9.4 vardı ve Flash içerikli sitelere masaüstü kalitesinde web gezintisi sunan Mozilla tabanlı bir tarayıcı ile ulaşabiliyordunuz. Problem Nokia’nın Maemo platformunu terketmesi ve Meego’yu öne atması, ve ona da yeterli ivmeyi kazandıramaması sonucu N900′ün yazılım desteğinin aşırı zayıf kalması oldu.

  Bu arada şu anda Samsung Galaxy S II’nin piyasaya çıkması ile çift çekirdekli, 1.2GHz işlemcili cihazlar var artık piyasada. Bu lineer saat hızı olarak N900′ü 4′e katlıyor. Özetle N900 için 1 seneden eski bir yazıya güncel bir yazıymışcasına yorum yapıyorsunuz :) Nokia Windows Phone’lar piyasaya çıktığında eğer rekabetin gerisinde kalırlarsa o zaman hep beraber eleştiririz…

 • SERBAY SOLMAZ diyor ki:

  selam arkadaşım ben n900 sipariş ettim ve anlanadığım kadarıyla sen n900 hakkında fazla şey biliyorsun. ama son zamanlarda takip etmeyi bırakmışsın. çünkü artık nokia n900 tekrar gündemde… ne mutlu ve nedenini büyük mutlulukla açıklayım.

  maemo ve meego bildiğimiz gibi aynı üreticinin ve atık meego telefona el attı
  PEKİ NELER OLDU
  ***TELEFON ARTIK BÜTÜN DÜNYADA GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME ÖZELLİĞİNE AÇIK.
  ***TELEFONDA ARTIK ADOBE FLASH 10.1 ÖZELLİĞİ MEVCUT
  ***TELEFON ANDROİD’İ ARTIK %100 VERİMLE ÇALIŞTIRIYOR.
  VE EN İYİ OLARAKTA
  ***TELEFON İŞLETİMİ 1GHZ’E KADAR YÜKSELTİLEBİLİYOR. AMERİKADA 15 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUK TARAFINDAN YAPILDI BU YÜKSELTME OLAYI. VE ÇOCUK 1GHZ YAPTI VE HERKESİN BUNU KOLAYLIKLA BUNU YAPABİLECEĞİNİ DUYURDU, YAPIMINI GÖSTERDİ.

 • TEOMAN ÇAKMAK diyor ki:

  BEN E POSTAYI BİR TÜRLÜ AKTİF EDEMEDİM BANA YARDIMCI OLURMUSUN
  GALİBA BECEREMİYORUM :o)


Geri İzlemeler ve Geri Bildirimler

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş