Android Büyüyor: Google Nexus One Çarşamba 17 Mart, 2010

nexus_one_001

Ankara VIP Life dergisinde Mart-Nisan 2010 sayısında yayımlanan Google Nexus One incelememizi Mobildunya.com aracılığıyla da size sunuyoruz… Önümüzdeki sayıdan itibaren Ankara VIP Life’ta Teknoloji Sayfaları Mobildünya adını alıyor! Mobil cihaz dünyası ile ilgilenen herkesi heyecana sürüklemişti, Google’ın cep telefonları ve mobil internet cihazları için Android işletim sistemini geliştireceğini açıklaması. Hemen ardından da Google’ın kendi telefonunu […]Ankara VIP Life dergisinde Mart-Nisan 2010 sayısında yayımlanan Google Nexus One incelememizi Mobildunya.com aracılığıyla da size sunuyoruz… Önümüzdeki sayıdan itibaren Ankara VIP Life’ta Teknoloji Sayfaları Mobildünya adını alıyor!

Mobil cihaz dünyası ile ilgilenen herkesi heyecana sürüklemişti, Google’ın cep telefonları ve mobil internet cihazları için Android işletim sistemini geliştireceğini açıklaması. Hemen ardından da Google’ın kendi telefonunu piyasaya çıkaracağı söylentileri dolaşmaya başlamıştı kulislerde. Söylentiler döndü, dolaştı, sonunda Google büyük bir basın aktivitesi düzenleyerek üzerinde kendi markasını taşıyan ilk cep telefonunu duyurdu ve piyasaya çıkardı: Nexus One!

Nexus One, üzerinde Google’ın yanısıra üreticisi olan HTC’nin de markasını taşıyor. HTC yıllarca başarılı Windows Mobile telefonlar üreterek gündeme gelen, son dönemde ise Google ile birlikte çalışarak ilk Android cihaz olan HTC Hero / T-mobile G1 ve pek çok diğer Android cihaza imzasını atmış bir üretici. Haliyle hem cep telefonu konusunda, hem de Android işletim sistemli cihazlar konusunda oldukça tecrübeli bir şirket.

Nexus One oldukça büyük bir tantana ile duyurulduğunda, açıkcası biraz göz boyamaktan pek ileri gidemeyen, görünüşü ve ekranı güzel, birkaç göze batan özelliği dışında ise özelliksiz bir cihaz olarak algılamıştım. Ancak cihazı elime alarak inceleme fırsatı bulduğumda durumun bundan farklı olduğuna karar verdim kısa bir süre içinde.

Müthiş Bir Ekran

Nexus One’ı elinize aldığınızda, hatta ilk görüşünüzde, gözünüze ilk çarpan şey ekranın boyu, eğer cihaz açıksa da renklerin canlılığı olacaktır. 800×480, yani WVGA çözünürlüğünde, AMOLED, kapasitif (iPhone ekranı gibi), 3.7 inç büyüklüğündeki ekran, çözünürlüğü ile, canlı renkleri ile, cep telefonlarında alıştığımızdan daha büyük boyu ile gerçekten cihazı başlı başına kaydadeğer kılıyor. Ayrıca ürünün ekranı, ilk yazılım güncellemesi sonrasında artık multitouch yani çoklu dokunma desteği de sunuyor.

Internet Deneyimi

Google Nexus One’ın en önemli özelliklerinden biri, Google hesabınızı da entegre ettiğinizde e-postalarınızı canlı olarak görebileceğiniz, Google’ın yeni hizmeti Buzz ile de entegre, Facebook ve diğer pek çok eklentisi ile ve Webkit tabanlı (iPhone, Nokia gibi) tarayıcısı ile sunduğu internet deneyimi.

Multitouch da destekleyen ürünün web tarayıcısı web sayfalarını çok hızlı ve güzel bir şekilde açıyor, sayfalar içinde parmak hareketleriniz takılmadan gezerken bir taraftan da yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemlerini kolayca yapabiliyorsunuz.

Tarayıcının şu an için tek eksiği Flash desteği olarak gözüküyor. Ancak çok yakında Nexus One için Flash 10.1 desteği gelecek. Ayrıca modifiye edilmiş bir HTC yazılımı ile şu anda beta durumunda da olsa Flash 10.1 desteği kullanılabiliyor cihazda.

Yazılım/İşletim Sistemi

Nexus One, Google’ın Android işletim sisteminin en güncel versiyonunu içeriyor. Android 2.1 ilk sürümlere göre oldukça gelişmiş olsa da halen olgun bir işletim sistemi değil. Ancak bir taraftan da hızla gelişmekte olan bir işletim sisteminden bahsediyoruz. Linux tabanlı olması pek çok yazılımın kolay bir şekilde Android için de geliştirilebilir olmasını sağlıyor. Şimdiden yazılım dükkanı App Store’da  binlerce yazılım var Android ve Nexus One için. Cihazın işletim sistemi herşeyi kapsamasa da, örnek olarak Gmail harici push e-mail desteği yok Nexus One’da, push e-mail yazılımları dahil pek çok şeyi yazılım dükkanından ya da başka kaynaklardan indirerek kurabiliyorsunuz cihaza.

Google Nexus One, Android 2.1 işletim sisteminin yalın halini içeriyor. Yani örneğin HTC’nin diğer cihazlarında kullandığı Sense arayüzü gibi bir arayüze sahip değil. Yalın hali de oldukça güzel ve kullanışlı olsa da, cihaza modifiye edilmiş firmware’lerin yüklenebiliyor olması (tabii biraz daha tecrübeli ve korkusuz kullanıcılar için) cihazı hayalinizdeki telefona daha yaklaştırmanıza yardımcı olabiliyor.

Kullanım ve Diğer Özellikler

Nexus One kullanması oldukça keyifli olan bir cihaz. Pek çok özelliğini mükemmel olarak nitelendiremeyiz, ancak mükemmele yakın diyebileceğimiz de bir dizi özelliği var. Internet deneyimi (hele Flash desteği eklendiği zaman) ve ekranı bu kategoriye sokabiliriz.

Ancak pek çok da küçük küçük özelliği var cihazın kayda değer. Google, Maps yazılımı ve navigasyon özelliğini ücretsiz olarak veriyor örneğin. Nokia da Google’dan sonra aynı hamleyi yapmış olsa da, navigasyonun bedava olmasına hiçbirimiz itiraz etmeyiz sanırım.  Ayrıca cihaz üzerindeki ikinci mikrofon ve gürültü giderici (noise-cancelling) özelliği bir diğer kayda değer özellik Nexus One için, bu sayede de telefon görüşmelerinizin ses kalitesinin arttırılması ve gürültülü yerlerde karşı tarafı daha iyi duymanız hedeflenmiş.

5 megapiksellik kamerası idare eder nitelikte. Kesinlikle kamera özellikleri Nexus One’ın güçlü olduğu özelliklerden değil. Video çekmek isterseniz de DVD çözünürlüklerinde saniyede 20 kare yakalayabiliyor Nexus One; yine yeterli değil bizce.

Ekranın hemen altında kalan iztopu (trackball) zaman zaman oldukça kullanışlı olabiliyor. Yön tuşlarının da iztopunun da birbirlerine karşı avantajları var, Google ve HTC de bu cihazda iztopunu tercih etmiş. Biraz kişisel kullanım tercihlerine bağlı beğenip beğenmeyeceğiniz.

Belki de Nexus One’ın en kötü özelliği, açma düğmesinin çok hassas olması. Cihaz kapalıyken açma/kapama düğmesine hafif bir dokunuş cihazı açmaya yetiyor. Ayrıca ekranın altındaki kapasitif düğmelerin de biraz keyiflerine göre hassas ya da duyarsız davrandıklarını söyleyebiliriz, ama bunun önümüzdeki yazılım güncellemeleri ile çözüleceğini düşünüyoruz.

Cihazın iPhone kadar olmasa da güzel bir müzik çaları, ve telefonunuzdaki parçaları favori kulaklığınızla dinleyebilmeniz için 3.5 mm’lik bir kulaklık çıkışı mevcut. Nexus One’ın üzerindeki hoparlör ise tiz seslerde çok başarılıyken, basları biraz yetersiz olduğundan bu konuda en başarılı bulunan telefon Nokia 5800 Xpressmusic’in eline su dökemez nitelikte.

Özetle…

Nexus One bizce lansmanı yapıldığı zaman yapılan tantana kadar olmamakla birlikte oldukça başarılı bir telefon. Türkiye’de piyasaya ne zaman çıkacağı net olmamakla birlikte operatörlerimizden birinin bu telefonu bizlere sunacağı görüşündeyiz. ABD fiyatı kontratsız olarak $530 (vergiler hariç) olan Nexus One’ın Türkiye fiyatı daha yüksek de olsa kesinlikle düşünülmesi gereken cihazlardan olacaktır. Hele Android için Flash 10.1 desteği de çıktığı zaman piyasadaki pek çok telefona fark atacağını söyleyebiliriz Internet deneyimi açısından.

breakthru

breakthru

1979 yılında Ankara’da doğdu. Mühendislik ve İşletme Master öğrenimini sürdürürken brainstormer tarafından Mobildunya.com’da teknoloji yazarlığına sürüklendi! O dönemde “Yazılarını geciktiren yazar” olarak nam salsa da Mobildunya.com’un uzun bir aradan sonra tekrar yayına girmesinde önemli rol oynadı…

More Posts


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Samsung Galaxy Note II (Video)
Samsung Galaxy Note II (Video)
Cep Bilgisayarı, Cep Telefonu
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Sony Sözünü Tutuyor; 2011 Model Xperia`lara Ice Cream Sandwich Geliyor
Cep Telefonu
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Uluslararası Samsung Galaxy S III için Jelly Bean Güncellemesi Gelecek Hafta Geliyor
Cep Telefonu

2 Yorum

  • arif umur diyor ki:

    bugun nexus S icin guncellememi aldim.
    gtalk video chat gelmis, gmail iyilestirilmis ve klavyede yasanan sorunlar giderilmis.

  • breakthru breakthru diyor ki:

    Bunu duymak çok güzel, ben Samsung’un Captivate modelini kullanıyorum (i897) ve 2.3.4 ROM olarak benim için ciddi eksikleri olan bir ROM var sadece. Zaten Captivate’in ön kamerası çalışmadığı için gtalk video chat’in çok büyük bir artısı olmayacaktı benim açımdan. Ancak gmail ve klavye konuları önemli artılar. Android güzel gelişti son birkaç sene içerisinde. Şu anki hali, Nexus One incelemesini yaptığım tarihle karşılaştırınca fersah fersah ötede…


Geri İzlemeler ve Geri Bildirimler

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş