Öninceleme: gReader (Symbian S60 v3 ve v5) Perşembe 15 Ekim, 2009

MobilPresse.com’dan Sascha MojoStudios’un yakında çıkaracağı ve bizim bir süredir heyecanla beklediğimiz Google Reader programı gReader için güzel bir öninceleme hazırlamış. Bize İngilizce versiyonunu gönderdiği ve Türkçe versiyonunu sizlere sunmamıza izin verdiği için kendisine teşekkürlerimizi sunarız… Önincelemeyi okumak için “Devamını oku” linkine tıklayın. Symbian için yerel dilde bir Google Reader aplikasyonu en son duyurulalı baya bir […]MobilPresse.com’dan Sascha MojoStudios’un yakında çıkaracağı ve bizim bir süredir heyecanla beklediğimiz Google Reader programı gReader için güzel bir öninceleme hazırlamış. Bize İngilizce versiyonunu gönderdiği ve Türkçe versiyonunu sizlere sunmamıza izin verdiği için kendisine teşekkürlerimizi sunarız… Önincelemeyi okumak için “Devamını oku” linkine tıklayın.


Symbian için yerel dilde bir Google ReaderScr000016 aplikasyonu en son duyurulalı baya bir olmuştu. Kullanıcılar orijinal web versiyonu gibi kullanılabilen bir aplikasyon istiyordu. Bunun gerçekleşmesi için yalnızca birkaç gün kaldı. Uzun bir geliştirme ve test sürecinden sonra  MojosMobile, gReader aplikasyonunu Symbian kullanıcıları için piyasaya sürmek üzere. Herkes biliyor ki Symbian yazılımları ender bir şekilde estetiğe önem verir nitelikte hazırlanıyor, ama bu aplikasyonda resimlerde göreceğiniz üzere estetiğe de önem verilmiş. Symbian’a özel herşey güzel bir arayüz altına gizlenmiş ve kullanılabilirliği etkilemez nitelikte bırakılmış. Gördüğünüz ekran resimleri ürünün son sürümüne ait değil, son sürümde ufak tefek arayüz geliştirmeleri olacakmış. Hala oldukça yoğun bir şekilde bu yazılım üzerinde çalışmaya devam ediyorlar, ancak piyasaya çıkış tarihi belirlenmiş vaziyette ve daha fazla rötara gerek kalmamış. Peki, gReader kullanıcılara ne sunuyor?

Aplikasyonu ilk kez açtığınızda Google hesap bilgilerinizi girmeniz gerekiyor ki aplikasyon hesabınızla senkronize olabilsin, bu da oldukça hızlı oluyor zaten. Bu arada gerçek ve kesintisiz bir senkronizasyondan bahsediyoruz, yalnızca yayınların toplanmasından değil. gReader ile bir yazıyı okuduğunuzda web üzerinde de Google Reader hesabınızda bu yazı okunmuş görünüyor anında. Web’de yıldız koyduğunuz bir yazı, telefonunuzda gReader’da da yıldızlı hale gelecek, aynen tersi de gerçekleşecek tabii ki. PC ve mobil telefon arasında tamemen kesintisiz senkronizasyon kısaca. İstediğiniz şekilde hesabınıza yayın ekleyebilir, kaldırabilir, isimlerini değiştirebilirsiniz, kısaca teorik olarak bir Google hesabınız olduğu sürece istediğiniz herşeyi cep telefonunuz üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

Scr000013Ana sayfada, RSS yayınlarında genel olarak olduğu gibi tüm yayınları gösteren bir zaman akışı göreceksiniz. Yön tuşları ile sağa doğru tıkladığınızda (S60 v3) ya da ekranı parmağınızla sağa doğru kaydırdığınızda (S60 v5) her yayın kaynağının kendi sekmesi olduğunu göreceksiniz. S60 v3′te ilk 9 yayına numerik tuş takımını kullanarak kısayol mantığında ulaşabiliyorsunuz. S60 v5′te kinetik kaydırma da destekleniyor.

Bir yazıyı okumak için üzerine tıklamanız yeterli. Nokia web tarayıcısı açılmadan herşey gReader içinde hallediliyor. Bu hem zaman kazandırıyor, hem kısıtlı olan RAM’e az yük bindiriyor, hem de işlemciyi yormuyor. Ve tabii ki çok daha da iyi gözüküyor. Genel olarak görüntünün yazılımın geliştiricileri tarafından ön planda tutulduğunu söyleyebiliriz. Güzel gözüken bir aplikasyon kullanmak için iPhone sahibi olmaya gerek olmaması güzel birşey. Genel olarak güzel gözükmeyen Symbian arayüzü için güzel gözüken birşey tasarlamak hem daha çok zaman ve beceri gerektiriyor, bu yazılım da uzun bir süre için istisna olmayı koruyabilir gibi gözüküyor.

Scr000017Yazılar SMS ile gönderilebiliyor (Google Reader’ın web versiyonu ile karşılaştırınca ekstra bir özellik). Tabii ki yazının linki gidiyor SMS içinde, yazının tamamı değil. Hoşunuza giden, önemli bir haberi arkadaşlarınızla paylaşmak için güzel bir yol. Google’un mevcut yıldız ve paylaşım seçenekleri yine aplikasyonda mevcut ve web versiyonunda kullanıldığı gibi kullanılabiliyor. Tamamen senkronizasyon ile yine.

Sonuç olarak gReader oldukça güzel tasarlanmış bir haber okuyucu. Ayrıca Google Reader’ı kullanan ilk haber okuyucu yazılımı. Sadece iPhone’un değil diğer platformların da güzel görünen aplikasyonlara açık olduğunu kanıtlıyor gReader. Bir aplikasyonun güzel ya da çirkin olmasını belirleyen de programcının yazılım yazmayı ne kadar sevdiği ile alakalıdır her zaman. Symbian için iPhone’dakiler kadar güzel gözüken aplikasyonlar yazmak o kadar kolay değil, ama bu sonuçta mümkün, yerli Symbian dilini kullanarak dahi.

gReader kesinlikle Symbian cihazlarımda kullanacağım bir aplikasyon. Ve bu yazılımla mutlu da olacağım. Bir bonus olarak MobilPresse.com’u takip eden kullanıcılar gReader çıktığında %20 indirim sağlayan bir kupondan faydalanabilecekler. Aplikasyonun piyasaya çıktığı gün siteyi takip ediniz.

Sascha’ya teşekkürlerimizle…

kaynak MobilPresse.com

Not: Bu öninceleme Mobildunya.com yazarlarının görüşlerini yansıtmamaktadır, aplikasyon piyasaya sürüldüğünde bu sayfalardan incelememizi sizlere sunuyor olacağız.

breakthru

breakthru

1979 yılında Ankara’da doğdu. Mühendislik ve İşletme Master öğrenimini sürdürürken brainstormer tarafından Mobildunya.com’da teknoloji yazarlığına sürüklendi! O dönemde “Yazılarını geciktiren yazar” olarak nam salsa da Mobildunya.com’un uzun bir aradan sonra tekrar yayına girmesinde önemli rol oynadı…

More Posts


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar


Symbian Telefonlar İçin Google Reader Yazılımı, Pek Yakında…
Cep Telefonu

Henüz hiç yorum yok, bir tane ekleyin.

Bir Yorum Gönderin


Login with Facebook:
Giriş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Login with Facebook:
Giriş